Katalog • William S. Lind, Jak powstała polityczna poprawność?

  Gdzie te wszystkie rzeczy, o których słyszeliście dziś rano, wiktymologiczny feminizm, ruch praw gejów, wymyślone statystyki, poprawianie historii, kłamstwa, żądania, cała ta reszta - skąd to się wywodzi? Po raz pierwszy w naszej historii Amerykanie trwożą się przed tym, co powiedzą, co napiszą i co pomyślą.


 • Bogna Białecka, Ideologia gender - zagrożenie dla wychowania?

  Coraz więcej ostatnio słyszy się o tzw. "studiach genderowych". Sformułowanie o tyle nieeleganckie, że posługuje się spolszczoną wersją angielskiego terminu "gender studies".


 • Joanna Dymecka, "Twardy jak stal" – stereotypy, role i ideały męskości

  Istnieją pewne obiektywne, dające się do pewnego stopnia empirycznie zweryfikować, fakty dotyczące męskości i kobiecości.


 • Andrzej Margasiński, Antropologia Judith Butler a jej konsekwencje edukacyjno-wychowawcze

  Niniejszy tekst jest próbą odczytania antropologicznych koncepcji człowieka Judith Butler, powszechnie uznawaną za jedną z najbardziej wpływowych myślicielek nurtu genderowego.


 • Mirosław Szumiło, Bolszewicka rewolucja seksualna

  W grudniu 1917 r. przywódca bolszewików Włodzimierz Ilicz Lenin podpisał serię dekretów likwidujących w praktyce instytucję małżeństwa oraz znoszących dotychczasowe kary za utrzymywanie stosunków homoseksualnych i usuwanie ciąży.


 • Paulina Dobrzańska, Co zaszło w rajskim ogrodzie?

  Trudno w oparciu o wiedzę naukową dociec, co tak naprawdę zdarzyło się w rajskim ogrodzie. Wielu ludzi nauki (tak określam osoby interpretujące rzeczywistość na podstawie doświadczeń naukowych), zażenowanych jest historią rajskiego mitu, którą w oparciu o wiarę chrześcijańską przekazują sobie pokolenia.


 • Stanisław Tokarski, Dlaczego Jezusowi była potrzebna kobieta? Komplementarność kobiety i mężczyzny

  Objawiające się różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną dotyczą nie tylko sfery ich fizyczności (biologii), lecz także wyrażają się w ich psychicznym funkcjonowaniu.


 • Joanna Dulińska i Michał Duda, Emocje odkryć: przekraczanie granic tożsamości płciowej z punktu widzenia psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella

  ”Androgynes, istoty ludzkie, mające podwojoną płeć, dwie głowy, cztery ręce i tyleż nóg.


 • Maciej Kołodziejczyk, Feminizm - nowa wersja komunizmu

  Feminizm jest kolejną lewicową ideologią, której wyznawcy, zmierzając do realizacji swojego utopijnego celu - budowy lepszego społeczeństwa - ignorują prawa, jakimi rządzi się realny świat.


 • Joanna Dymecka, Fenomen płci w psychologii

  Wydaje się, że spośród wielu czynników społecznych i kulturowych kategoria płci (rodzaj) ma największy wpływ na kształtowanie naszych myśli, uczuć i zachowań.


 • Przemysław M. Kot, Gra w stereotypy na podstawie serialu Przyjaciele

  Słowo wstępne Fenomen jednego z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych sitcomów na świecie usiłowano wyjaśnić mnóstwem hipotez: doborową obsadą, budzącą sympatię i swoiste pożądanie u odbiorców, jakością produkcji, pomysłowością autorów gagów (nad scenariuszem każdego odcinka pracował kilkudziesięcioosobowy zespół), czy chociażby najzupełniej potocznie rozumianą życiowością.


 • Joanna Dymecka, Kobiecość i męskość w teoriach psychodynamicznych

  Student zwrócił się do wykładowcy z pytaniem: - Panie profesorze, czym jest nauka? Po chwili namysłu profesor odpowiedział: - Nauka jest szukaniem czarnego kota w ciemnym pokoju.


 • Dominika Krata, Kryzys męskości we współczesności czy poszukiwanie nowej tożsamości mężczyzny?

  Zjawiska obserwowane obecnie w świecie - rozwój techniki, nastawienie na konsumpcjonizm, upadek patriarchatu związany z emancypacją kobiet, zmiany kulturowe i związany z nimi "kryzys ojcostwa" - spowodowały załamanie się tradycyjnej męskości.


 • Krystyna Jaworska, Moja refleksja na temat artykułu „Feminizm - nowa wersja komunizmu”

  Choćby małżeństwo było wytworem niebios, za konserwację i eksploatację odpowiada człowiek. John Graham W moim przekonaniu artykuł jest napisany ostro, ale niepozbawiony rzeczowej argumentacji.


 • Joanna Dymecka, Płeć i mózg

  Mężczyźni powszechnie uważani są za pierwszą płeć, która zdominowała cały układ społeczny, od alkowy po politykę.


 • Denis McQuail, Płeć kulturowa a media masowe

  Studia nad płcią kulturową to dziedzina ściśle współpracująca z badaniami feministycznymi, w której teoria różnicującego odczytania kulturowego tekstów medialnych poczyniła szczególne postępy.


 • Anna Wołosik, Różne formy napastowania seksualnego

  Ej suczki, my znamy wasze sztuczki..., czyli o języku Młodzi ludzie używają na co dzień seksistowskiego języka, pełnego agresywnych, poniżających kobiety określeń.


 • Dominika Ochnik, Stara panna już nie stara (się)? Wybrane przyczyny wyboru życia w pojedynkę

  Społeczny dialog, szereg artykułów, również w prasie popularnej, odmitologizował "starą pannę", pozwalając jej odetchnąć w swobodnej przestrzeni singielki.


 • Dominika Ochnik, Upadek damy i macho! Androgyniczni na czele.

  Płeć biologiczna nie wpływa na poziom przedsiębiorczości, a najbardziej przedsiębiorcze są osoby prezentujące repertuar zachowań androgynicznych, czyli zarówno kobiecych jak i męskich.


Sonda
W jakim stopniu zgadzasz się z tezami i postulatami feminizmu?