Gorące wiadomości

Tylko psycholodzy i psychiatrzy będą mogli stosować psychoterapię - konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulującej m.in. wykonywanie zawodu psychoterapeuty. Projekt ustawy jest dostępny na stronie www Ministerstwa Zdrowia.

Projektowana ustawa stanowi, że tylko psycholodzy i psychiatrzy będą mieli prawo stosować psychoterapię, po ukończeniu 4-letniego szkolenia podyplomowego. O tym, jakie to ma być szkolenie, zadecyduje powołana przez ministra komisja akredytacyjna.

Osoby posiadające dyplomy ukończenia innych kierunków studiów (np. resocjalizacji, pedagogiki, itp.) i wykonujące zawód psychoterapeuty, będą mogły pozostać w zawodzie pod warunkiem udokumentowania wykonywania tego zawodu, odbycia odpowiednich szkoleń i uzyskaniu pozytywnej decyzji ministra o uznaniu ich kwalifikacji do wykonywania zawodu psychoterapeuty.

Aby wykonywać zawód psychoterapeuty konieczne będzie uzyskanie wpisu do rejestru zawodów medycznych. Uzyskanie wpisu wiązać się będzie z koniecznością złożenia odpowiednich dokumentów i wniesienia opłaty. Zaświadczenie o wpisie będzie konieczne, by podjąć pracę w zawodzie psychoterapeuty w publicznej służbie zdrowia bądź prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zawodzie. Prawo do używania tytułu zawodowego psychoterapeuty będą miały wyłącznie osoby wpisane do rejestru. Posługiwanie się tytułem zawodowym bez uprawnień oraz zatrudnianie takich osób będzie podlegać karze grzywny. Sąd powszechny lub komisja odpowiedzialności zawodowej będą mogły zdecydować o ukaraniu za przewinienia wykreśleniem z rejestru.

Projektowana ustawa nakłada na terapeutów obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i określa wyjątki od tej zasady. Zobowiązuje także do prowadzenia dokumentacji pacjentów.

Komisja odpowiedzialności zawodowej będzie mogła ukarać psychoterapeutę upomnieniem, naganą, karą pieniężną, zawieszeniem lub utratą prawa wykonywania zawodu. Oskarżycielem przed komisją będzie rzecznik odpowiedzialności zawodowej (osoba z wykształceniem prawniczym). Wśród członków komisji także będą musiały znaleźć się osoby z wykształceniem prawniczym.

Przepisy końcowe ustawy określają sytuację prawną osób, które nie spełniają warunków ustawy, a wykonują aktualnie zawód psychoterapeuty. Będą one mogły uzupełnić wykształcenie bądź ubiegać się o decyzję ministra o uznaniu kwalifikacji. W uprzywilejowanej sytuacji znajdą się osoby posiadające certyfikaty psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które zostaną zwolnione z tego obowiązku. Wątpliwości może tu budzić fakt dyskryminacji osób posiadających certyfikaty innych towarzystw psychoterapeutycznych, w tym nawet certyfikaty Europejskiej Federacji Psychoterapii. Nie jest jasne, dlaczego spośród kilkunastu towarzystw zrzeszajacych polskich psychoterapeutów właśnie te dwa towarzystwa zostały uprzywilejowane, biorąc pod uwagę fakt, że np. autorem największej afery w ostatnich latach związanej z działaniem na szkodę nieletnich pacjentów był akurat superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Andrzej Samson) - osoba, która wśród członków PTP miała pozycję mentora i doradcy dla mniej doświadczonych psychoterapeutów.

Uwagi w sprawie projektu ustawy można zgłaszać na adres: m.sobotka@mz.gov.pl.

Zobacz także: projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Opublikowano: 2008-08-24

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz