Gorące wiadomości

Odbyło się zebranie zarządu European Association for Psychotherapy

W dniach 15 i 16 lutego 2008 r. odbyło się w Wiedniu, na terenie Sigmund Freud University, posiedzenie Zarządu EAP.

Polską Federację Psychoterapii, stanowiącą tzw. dzieloną polską organizację Umbrella (NUO)/ Przyznającą (NAO), reprezentowała Milena Karlińska-Nehrebecka, wiceprezes Zarządu oraz Ewa Hirsz i Alicja Gruszka w roli obserwatorów. Oprócz tego obecna była, w roli obserwatora, Anna Ostaszewska, prezes Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, organizacji członkowskiej Federacji.

Z Polski byli także obecni przedstawiciele SNP PTP - reprezentujący pozostałą część "dzielonej" polskiej organizacji NUO/NAO - Barbara Józefik i Rafał Antkowiak.

Zmiany przepisów dotyczących Europejskiego Certyfikatu Psychoterapii

Wprowadzono kolejne zmiany w procedurze aplikacyjnej European Certificate of Psychotherapy. Przedłużone zostało funkcjonowanie procedury grandparentingu, co ma duże znaczenie dla polskich psychoterapeutów ubiegających się o ECP. Nadal więc psychoterapeuci wykształceni eklektycznie i nienależący do organizacji właściwej dla określonej (i zrzeszonej w EAP) modalności, będą mogli, w 5 lat po spełnieniu ilościowych wymogów kstałcenia ubiegać się o ECP. Pewnemu obostrzeniu uległa procedura uzyskiwania ECP z rekomendacji europejskich organizacji modalnościowych (European Wide Accrediting Organization - EWAO)- będą wymagane trzy lata praktyki po zakończeniu formalnego szkolenia. Jedynie w instytutach szkolących akredytowanych przez EAP (EAPTI) będzie można uzyskać certyfikat w parę tygodni po zakończeniu szkolenia. Ta ostatnia opcja jest najbardziej rekomendowana przez EAP, ale w Polsce status EAPTI dotychczas uzyskał dopiero jeden instytut - Instytut Terapii Gestalt.

Reaplikacja ECP

Kontynuowane były prace nad reaplikacją ECP. Założeniem procedury reaplikacji jest, że osoba posiadająca certyfikat powinna podlegać rygorom ustawicznego kształcenia. Oznacza to, że co 5 lat certyfikat ma być odnawiany w oparciu o udokumentowany rozwój zawodowy. W wymogach mówi się o 250 godzinach udziału w konferencjach psychoterapeutycznych, superwizji, szkoleniu własnym, psychoterapii własnej, prowadzeniu szkoleń, aktywności w dyscyplinach
naukowych pokrewnych względem psychoterapii (np.psychologii czy socjologii), oraz o publikacjach. Szczególny nacisk kładziony jest na uczestnictwo w konferencjach psychoterapeutycznych, co warto by psychoterapeuci polscy wzięli pod uwagę. Choć istnieje powszechna zgodność co do konieczności ustawicznego kształcenia, trudności techniczne i biurokratyczne wciąż nie zostały zadowalająco rozwiązane. U obu polskich organizacji NAO/NOU sceptycyzm budzi perspektywa dokładnego kontrolowania przez nie dokumentacji potwierdzajacej ustawiczne kształcenie ? wymaga to dużego nakładu pracy, co wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia specjalnych pracowników zajmujących się gromadzeniem i weryfikacją dokumentacji, którą musieli by dostarczać co 5 lat posiadacze ECP.

Casus szwajcarskiej NUO/NAO

Prezydium Zarządu rekomendowało wstrzymanie reaplikacji (wznowienia statusu) organizacji szwajcarskiej, mającej wcześniej status NAO/NUO. Dlaczego? Bo jej członkowie tak zmienili statut, że wyklucza członkowstwo nie-psychologów, a to stanowi pogwałcenie Deklaracji Strasburskiej. Przedstawiciel tej organizacji wyjaśnił, że podjęli taką decyzję, bo im się opłacało. Część obecnych na sali była zszokowana, a część, reprezentująca także organizacje wykluczające niepsychologów (np. włoska), broniła decyzji Szwajcarów. Przedstawiono propozycję uchwały (przedstawiciel Holandii), by organizacje NAO, które naruszają postanowienia Deklaracji Strasburskiej były automatycznie pozbawiane prawa do rekomendowania ECP, ale ostatecznie nie została ona przedstawiona do głosowania. Najbardziej sprzeciwiali się tej uchwale Eugenijus Laurinajtis (Litwa), twierdzący, że wymagałoby to zmiany statutu, oraz Traudl Szyszkowitz (Austria), nie uzasadniająca sprzeciwu.

Komisja Członkowska

Komisja członkowska dyskutowała, czy przyjąć aplikującą organizację turecką. Rozważano aspekty geograficzne i polityczne, innymi słowy czy psychoterapia turecka jest psychoterapią europejską. Podkreślano też ciekawe zjawiska prezentowane przez psychoterapeutów z tego kraju. Wskazywano, że istotne w tym kontekście jest wcześniejsze przyjęcie organizacji izraelskiej. Innym omówionym wątkiem było odmówienie członkostwa organizacji, która zrzesza i sychoterapeutów i doradców (counsellors). Jak nam wyjaśnił obecny prezydent, Mony Elkaim, organizacje zrzeszające przedstawicieli dwóch zawodów muszą stworzyć osobne oddziały dla każdej profesji, a do EAP mogą być przyjęci tylko psychoterapeuci.

Eugenijus Laurinajtius z Litwy zrezygnował z przewodniczenia Komisji Członkowskiej.

Warsztat "Podstawowe zasady ogólnej Psychoterapii" (Basic principles of general Psychotherapy)

Odbyło się spotkanie dyskusyjne dotyczące tego, co różne kierunki psychoterapii mają ze sobą wspólnego. W ten sposób wracaliśmy do tego co legło u podstaw EAP ? szacunku dla różnorodności i poszukiwania tego co nas, pracujących w różnych orientacjach jednak łączy.

Platforma Europejska Psychoterapii

Kontynuowane są prace komisji, kierowanej przez Traudl Szyszkovitz, nad ujednoliceniem standardów dotyczących kompetencji psychoterapeutycznych.

Na tym spotkaniu pojawiło się 5 razy więcej obserwatorów niż członków komisji, co pokazuje jaką wagę przywiązujemy do utworzenia Europejskiej Platformy Psychoterapii. Warto przypomnieć, że w tej 6 osobowej komisji zasiada także przedstawicielka Polski - Katarzyna Węglorz-Makuch

Coś ludzkiego

Nieformalnym i po ludzku miłym akcentem było uczczenie, z inicjatywy Alfreda Pritza, lampką szampana ślubu koleżanki z Serbii z kolegą z Albanii. Jak podkreślił A.Pritz - EAP zbliża nie tylko kraje, ale i ludzi. Miało to szczególną wymowę w kontekście aktualnego ogłoszenia niepodległości przez Kosowo. Tu warto przypomnieć, że A.Pritz wcześniej osobiście bardzo się zaangażował w przywrócenie przerwanych wojnami więzi pomiędzy psychoterapeutami krajów byłej Jugosławii.

Opublikowano: 2008-03-16

Źródło: MK-N, EH


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz