Gorące wiadomości

Sens formalnie zawartego małżeństwa

To, że tzw. urzędowo zawarte małżeństwo (w kościele czy USC) utraciło swoją atrakcyjność, wiele osób w Niemczech wie z własnego doświadczenia. Coraz więcej Niemców decyduje się na życie pod jednym dachem bez ślubu. Nie tylko rzadziej się pobierają, ale i w późniejszym wieku. Wydaje się, że w Niemczech niewielu małżonków pozostaje sobie wiernym do końca życia. Około jedna trzecia małżeństw się rozchodzi, itd. Dlaczego w takim razie pobierają się w ogóle jeszcze ludzie? I jaki sens łączą z małżeństwem?

Na te pytania postanowiło sobie odpowiedzieć dwóch socjologów z Uniwersytetu w Mainz, Norbert F. Schneider i Heiko Rüger. Przebadali oni 377 par małżeńskich, które formalnie zawarły związek małżeński w latach 1999-2005. Wynik badań jest zaskakujący: małżeństwo jako instytucja jest bardziej doceniane niż zakładano. Prawie połowa badanych stwierdziła, że formalnie zawarty związek małżeński ma dla nich duże znaczenie osobiste i że traktują go jako związek na całe życie. Zresztą większość z tej grupy sama żyje w formalnym związku małżeńskim (cywilnym lub kościelnym).

Pozostali badani są bardziej zdystansowani do małżeństwa. Więcej niż jedna czwarta z nich widzi sens małżeństwa przede wszystkim w zachowaniu bezpieczeństwa prawnego i finansowego. Twierdzą, że formalnie zawarte małżeństwo raczej nie wpływa na ich osobiste szczęście.

Godne uwagi jest, że przede wszystkim mężczyźni woleliby zachować małżeństwo w jego klasycznej, instytucjonalnej formie. Podczas gdy kobiety okazują się bardziej tolerancyjne, zwłaszcza gdy chodzi o akceptację równouprawnienia związków nieformalnych czy homoseksualnych.

Niestety okazuje się, że romantyczna miłość jako podstawa małżeństwa jest daleko przeceniona. Wprawdzie jest ona ważnym warunkiem małżeństwa, ale coraz rzadziej tym decydującym. Niestety (a może na szczęście) ludzie pobierają się z różnych powodów. Obok uczuć zwracają też uwagę na praktyczną stronę naszego ewentualnego życia małżeńskiego i na sferę wartości, która ma wpływ na ich myślenie, odczuwanie i zachowanie.

Niektórzy szanują małżeństwo samo w sobie i uważają, że jest to normalne, kiedyś się pobrać. Inni traktują małżeństwo jako instytucję przydatną do uzyskania korzyści podatkowych czy wspólnego prawa opiekuńczego dla dziecka. Są i tacy, którym chodzi tylko o to, by ich długotrwały związek symbolicznie utrwalić - w kościele czy USC. Jeszcze inni pobierają się spontanicznie, bez większego zastanawiania się.

Jednak głównym rezultatem opisywanych badań jest zaskakująca odpowiedź na pytanie o sens formalnie zawartego związku małżeńskiego. Okazuje się bowiem, że wielu Niemców nadal sobie ceni tę tradycyjną formę wspólnego życia i widzi w nim głęboki sens.

[AF]

Opublikowano: 2007-08-22

Źródło: Psychologie Heute


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Sens formalnie zawartego małżeństwa

    Autor: żonka5   Data: 2007-08-27, 23:15:55               Odpowiedz

    Hej.Mam na imię Ania i jestem żoną jednego męża od 11 lat.Kiedy czytam ten artykuł to nasuwają się mi refleksje odnośnie małżeństwa.Kiedy spotyka się dwoje ludzi, którzy kochają się i chcą być ze sobą to naturalne jest że myślą o małżeństwie.A dlaczego? Fofmalnie zawarty związek nie jest zwykłym pap... Czytaj dalej



Zobacz więcej komentarzy