Gorące wiadomości

Pierworodne dzieci są najinteligentniejsze

Naukowcy z Norwegii twierdzą, że dowiedli, iż najstarsze dzieci w rodzinie osiągają, statystycznie biorąc, najlepsze wyniki w testach na inteligencję, a przyczyną jest rodzaj wychowania - głównie interakcje z rodzicami - a nie czynniki genetyczne. Wyniki ich ustaleń podał w piątek "New York Times" za periodykami "Science" i "Intelligence". Naukowcy już dawno zaobserwowali różnice osobowości i zdolności między pierworodnymi dziećmi a ich rodzeństwem, zwykle na korzyść tych pierwszych. Dopiero jednak norwescy badacze wykazali istotną zależność między kolejnością urodzenia a inteligencją.

Przeanalizowali oni dane dotyczące kolejności urodzenia, stanu zdrowia i wyników badań inteligencji u 214.310 mężczyzn w wieku 18- 19 lat urodzonych w latach 1967-1976, używając kartotek z ewidencji wojskowej. Po wyeliminowaniu działania dodatkowych czynników mogących wpłynąć na wyniki testów na IQ, jak wykształcenie rodziców, wielkość rodziny i wiek matki przy porodzie, okazało się, że najstarsze dzieci osiągały w tych testach średnią 103,2 - około 3 procent wyższą niż średnia dzieci urodzonych jako drugie (100,3) i o 4 procent większą niż dzieci trzecie z kolei (99,0).

Zdaniem autorów badań, są to różnice istotne, gdyż decydują często o stopniach uzyskiwanych w szkole, co potem może wpłynąć na szanse dostania się na najlepsze wyższe uczelnie.

Chociaż przebadano tylko mężczyzn, naukowcy uważają, że takie same prawidłowości zostałyby wykryte u kobiet.

Aby dociec, czy o różnicach decydują czynniki biologiczne, czy kulturowe, badacze sprawdzili wyniki testów na IQ kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy w dzieciństwie zostali najstarszymi dziećmi wskutek śmierci dziecka pierworodnego. Okazało się, że uzyskali oni takie same rezultaty jak dzieci biologicznie najstarsze.
Zdaniem epidemiologa z Uniwersytetu w Oslo Pettera Kristensena, głównego autora badań, dowodzi to, że biologiczne wytłumaczenie różnic poziomu inteligencji nie jest prawdziwe.

Naukowcy przypuszczają, że liczy się przede wszystkim to, że na pierworodnych dzieciach skupiona jest cała uwaga rodziców, dopóki nie urodzą się następne. Procentuje to wzbogaceniem słownictwa i zdolności rozumowania u pierworodnych.

Opublikowano: 2007-06-23

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników



Zobacz więcej komentarzy