Gorące wiadomości

Nastrój kobiety zależy od fazy cyklu

Odczuwanie przyjemności przez kobiety zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Jak napisali w artykule na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences", jest to spowodowane tym, że aktywność pewnych obszarów kobiecego mózgu jest wyższa w pierwszej połowie cyklu.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to może pomóc przy opracowywaniu nowych, zaprojektowanych specjalnie dla kobiet, metod leczenia nałogów, zaburzeń nastroju (np. depresji) oraz innych schorzeń, których rozwój jest związany z aktywnością tzw. układu nagrody w mózgu.

Układ ten tworzą struktury zaangażowane w odczuwanie przyjemności, a co za tym idzie wpływające na naszą skłonność do uzależnień, czy podatność na depresję.

Komórki nerwowe tworzące układ nagrody mają receptory dla żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. A wiadomo przecież, że cykliczne, comiesięczne zmiany w poziomie tych hormonów wyraźnie wpływają nie tylko na procesy związane z rozrodem, ale też na zachowania, aktywność układu nerwowego i stan psychiczny kobiet. Od nich to zależą m.in. sprawność umysłowa kobiety w danej fazie cyklu, jej nastrój, wrażliwość na ból, a nawet skłonność do sięgania po używki, czyli wiele procesów kontrolowanych przez układ nagrody.

Aby sprawdzić jak zmiany hormonalne w cyklu wpływają na aktywność tego układu, naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesda (stan Maryland) zaprosili do badań 15 kobiet.

Wykorzystując funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) analizowali aktywność różnych struktur ich mózgu w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. Podczas testów kobiety brały udział w grze, w której nagrodą była wygrana pieniężna. U zdrowych ludzi wygrana, w mniejszym lub większym stopniu, aktywuje układ nagrody, co wywołuje uczucie przyjemności.

Badacze zaobserwowali, że aktywność układu nagrody w mózgach grających kobiet zmieniała się w zależności od fazy cyklu (czyli od poziomu hormonów płciowych). Była przy tym wyższa w pierwszej połowie cyklu (tzw. folikularnej), gdy stężenie estrogenów jest wysokie a progesteronu małe, a niższa w drugiej (lutealnej), po jajeczkowaniu, gdy rośnie poziom hormonu luteinizującego i progesteronu.

Aktywność takich elementów układu nagrody, jak jądro migdałowate czy kora przedczołowa (odpowiedzialnych za motywację do działania) oraz prążkowie czy śródmózgowie (reagujących na samą nagrodę) była wyższa u grających kobiet w 4-8 dniu od wystąpienia miesiączki, niż w fazie lutealnej.

Jak wyjaśniają naukowcy, większa zdolność do odczuwania przyjemności w fazie poprzedzającej jajeczkowanie ma sens z ewolucyjnej perspektywy, może bowiem pozytywnie wpływać na aktywność seksualną kobiety i jej kontakty z partnerem. A przez to zwiększa jej szanse na zajście w ciążę i sukces reprodukcyjny.

Z drugiej strony, najnowsze badania pozwolą też lepiej zrozumieć wpływ cyklicznych zmian hormonalnych u kobiet na ich skłonność do sięgania po używki czy podatność do chorób psychicznych - uważają naukowcy.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz