Gorące wiadomości

Wchodzi w życie nowy program PARPA podnoszenia kwalifikacji zawodowych terapeutów odwykowych

Dnia 7 grudnia 2006 roku wchodzi w życie nowy program uzyskiwania kwalifikacji zawodowych przez osoby prowadzące terapię uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia w zakładach lecznictwa odwykowego. Program został stworzony przez Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w porozumieniu z Dyrektorem Instytutu Psychiatrii i Neurologii na podstawie par. 18 ust.3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 1999 roku w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, zasad funkcjonowania i rodzajów zakładów lecznictwa odwykowego oraz udziału innych zakładów opieki zdrowotnej w sprawowaniu opieki nad osobami uzależnionymi od alkoholu (Dz. U. Nr 3, poz. 44 ze zm).

Z chwilą wejścia nowego programu przestają obowiązywać zasady dotychczasowego programu w zakresie uzyskiwania certyfikatów specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora terapii uzależnień. Nowy program został opublikowany na stronach PARPA w zakładce "Proces certyfikacji terapeutów" (http://www.parpa.pl/?subL=9&checkL=4).

Pierwszy etap szkolenia będzie polegał, tak jak dotychczas, na szkoleniu w zakresie podstawowych umiejętności udzielania terapii psychologicznej w wymiarze nie mniejszym niż 220 godzin zajęć dydaktycznych. Ośrodki akredytowane dotychczas przez PARPA do prowadzenia tego szkolenia to:

  • Studium Pomocy Psychologicznej - Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ul. Gęślarska 3, 02-412 Warszawa, tel. 022 863 42 76 w. 111, poczta@ipz.edu.pl
  • Studium Umiejętności Psychologicznych - Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień, ul. Babińskiego 29, 30-393 Kraków, tel. 012 652 45 18, mostu@babinski.pl
  • Studium Umiejętności Psychologicznych - Centrum Psychoedukacji i Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Uzależnień, ul. Parkowa 8, 58-379 Czarny Bór, 074 845 01 24, 845 02 00, cpip@ptpu.nq.pl

Osoby, które nie ukończyły akredytowanego szkolenia pierwszego etapu nie będą przyjmowane do szkolenia drugiego etapu. Nie istnieje tryb uznaniowego zaliczania innych szkoleń niż akredytowane przez Radę. Osoby, które do chwili obecnej zostały przyjęte na szkolenie drugiego etapu programu szkoleniowego i ukończyły je bez zaliczenia szkolenia pierwszego etapu muszą uzupełnić brakujące akredytowane szkolenie pierwszego etapu.

Osoby, które są w trakcie programu szkoleniowego powinny złożyć aplikację do dyrektora PARPA, aby uzyskać zaświadczenie o nadaniu statusu "osoby ubiegającej się o otrzymanie certyfikatu specjalisty lub instruktora terapii uzależnień". Osoby, które nie złożą w ciągu roku aplikacji do PARPA o nadanie tego statusu będą musiały rozpoczynać proces szkoleniowy od początku.

Wydane dotychczas certyfikaty podlegają wymianie. Wszystkie osoby, które otrzymały już certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień muszą w ciągu 6 miesięcy wystąpić do dyrektora Agencji z prośbą o wydanie nowego wzoru tego dokumentu (z pieczątką). Nie będą natomiast już wydawane legitymacje.

Kto zda (lub zdał już) egzamin i otrzyma(ł) certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień nie będzie miał obowiązku przedłużania jego ważności co 5 lat. Zatem nie będzie systemu akredytacji szkoleń innych niż obligatoryjne szkolenia pierwszego i drugiego etapu programu uzyskiwania kwalifikacji zawodowych. W praktyce oznacza to, że raz wydany certyfikat potwierdza uzyskanie kwalifikacji zawodowych w zakresie specjalisty lub instruktora terapii uzależnień i nie wymaga weryfikacji.

Więcej informacji znaleźc można na stronach PARPA.

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz