Gorące wiadomości

We wrześniowym numerze "Charakterów"

Na rozstajach rozstania
Rozwód zawsze oznacza rozstanie. Czasem gwałtownie, częściej w sposób powolny dokonuje się w nas akt odwrócenia się i pożegnania z kimś i z czymś. To bolesne, tym bardziej, że rozstajemy się nie tylko z tym, co było, lecz także z tym, co być mogło, a czego już nie będzie, choć sobie to kiedyś namiętnie obiecywaliśmy. Rozwód jest kamieniem milowym w naszym życiu. Po nim już nic nie jest takie samo - pisze Wanda Sztander.

Charaktery - okladka wrześniowego numeruJak się rozwiązać, by się na nowo związać
Jeśli partner zdradzi cię przed ślubem, na początku związku, to porzuć go od razu. Potem, raz możesz mu wybaczyć - o pułapkach bycia we dwoje, schodkach, jakie w związku trzeba razem pokonywać mówi Andrzej Wiśniewski.

Zdradzona przez ojca
W życiu kobiety pierwszym ważnym mężczyzną jest ojciec. To na nim, jeszcze jako dziewczynka, sprawdza, czy może się podobać, czy zasługuje, by być kochana. To do ojca córeczka mówi: "Najpierw ożeniłeś się z mamą, później ożenisz się ze mną". A potem rodzice rozwodzą się. Ojciec odchodzi i zostawia córkę w chwili, gdy ona go najbardziej potrzebuje - opowiada Grażyna Płachcińska.

Będę jak mój tata
Tak jak król pasował kiedyś na rycerza, tak ojciec pasuje swego syna na mężczyznę. Tylko od mężczyzny chłopiec może nauczyć się tego, kim jest i co może - uważa Kuba Jabłoński.

Głowa pełna ciała
Gdy jemy loda, czujemy, że nasz język staje się zimny. Po włożeniu ręki do wody wyczuwamy wilgoć. O skaleczeniu informuje nas ból promieniujący z miejsca, w którym do niego doszło... Te odczucia są właściwie złudzeniami. Wszystko odbywa się w głowie, gdzie zapisany jest dokładny obraz naszego ciała. To tu zapadają decyzje o tym, że coś boli, moknie, czy marznie - przekonuje Tomasz Kozłowski.

Oblicza lęku
Nie lubimy się bać, boimy się przeżywać lęk. Nic dziwnego. Lęk potrafi się wyrwać spod naszej kontroli, obezwładnić, odebrać możliwość racjonalnego myślenia. Może nawet fizycznie boleć. Ale pewien poziom lęku jest do życia konieczny. Konieczny, byśmy istnieli - wyjaśnia Jakub Kołodziej.

Zaufanie ponad zysk
Wolny rynek nie jest bezdusznym mechanizmem, ma ludzką twarz ? dowodzą eksperymenty psychologiczne. Ci, którzy uczestniczą w grze rynkowej, nie kierują się wyłącznie chęcią maksymalizacji zysku. We wszystkich nas jest mechanizm, prawdopodobnie wykształcony w trakcie ewolucji, który powoduje, że chętnie przystajemy na straty - twierdzi Tomasz Zaleśkiewicz.

Trzysta lat samotności
Kiedyś potrafili wszystko to, co ich sąsiedzi. Ba, wielokrotnie nawet górowali nad nimi, czyniąc ich swymi niewolnikami. Dziś, po setkach lat życia w oderwaniu od kulturowych korzeni, Indianie Yuqui stali się jednym z najprymitywniejszych ludów na Ziemi - pisze Krzysztof Szymborski.

Książę do bicia
Kolonializm, swoiście pojmowany, dotyczy także psychologii. Terminy, pojęcia i teorie stworzone przez europejskich czy amerykańskich naukowców mogą się mieć nijak do realiów, na przykład Afryki - swoje nigeryjskie doświadczenia relacjonuje Paweł Boski.

Pasje doktora Forela
Wśród ponad osiemdziesięciu gatunków mrówek występujących w Polsce prawdziwą rzadkość stanowi "Formica foreli". Dotychczas zaobserwowano ją tylko w okolicach miasta Pisz. Ta mrówka została tak nazwana na cześć Augusta Forela, niezwykłego Szwajcara, który z równą pasją badał społeczne zachowania owadów, jak i ułomności ludzkiej psychiki - pisze Cezary Domański.

Czy Hitler był paranoikiem?
Czy Adolf Hitler cierpiał na paranoję? Czy choroba psychiczna pomogła mu w zdobyciu władzy? - zastanawia się Maciej Dymkowski.

Szukanie Boga w mózgu "Nie ma Boga" mówiono po tym, jak pierwszy człowiek poleciał w kosmos. "Gagarin był w niebie i nie spotkał tam nikogo". Podobne wnioski, choć na podstawie zupełnie innych przesłanek, wyciągają niektórzy badacze pracy mózgu - relacjonuje Marcin Nazaruk.

Taniec z neuronami
Kolejne edycje "Tańca z gwiazdami" biły rekordy popularności. Dlaczego? Co nami powoduje, że tak chętnie patrzymy jak inni szaleją na parkiecie? - pyta Bibianna Bałaj.

Po czym poznać drugiego człowieka
Na czym polega diagnoza psychologiczna? Czy można człowieka do końca poznać? Jakich granic przekraczać nie wolno? - na te (ale nie tylko) pytania odpowiada Ewa Trzebińska.

Dostrajanie nastroju
Co robisz, by poprawić sobie nastrój? Sięgasz po coś słodkiego? Włączasz płytę z ulubioną muzyką? Idziesz na siłownię lub do kina? A może przytulasz się do kogoś bliskiego?... Większość z nas właśnie w taki sposób poprawia sobie nastrój. A to niezbyt skuteczne - twierdzi Monika Wróbel.

Czekając na serce
Bożena Gulla opowiada o przeżyciach, jakie towarzyszą pacjentom poddawanym przeszczepom serca.

Cień wielkiego nałogu
Rzucanie palenia jest podobne do wyprawy na Mount Everest. To trudne, ale możliwe - uważa Jolanta Życińska.

Bulimia rodzi się we mnie
Druga z prac nagrodzonych w naszym konkursie "Charaktery" poprawiają charaktery - opowiada o zmaganiach z bulimią. Jej autorką jest Monika Dudziak.

Opuszczone dzieci
W cyklu poświęconym Dorosłym Dzieciom Alkoholików Marzenna Kucińska tym razem pisze o poczuciu osamotnienia dręczącym DDA.

Na tropach szczęścia
Robert Spaemann, znany niemiecki filozof, pokazuje, jak być szczęśliwym.

Jak co miesiąc:
Charakterystyki, Psychopapka, Forum, Szymborski, Peryskop, Psychowieści, Psychologia w sieci, Maruszewski, Prenumerata, Poczta, Książnica, Słowa Obrazy Dźwięki, Awdiejew.

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz