Reklamy
Gorące wiadomości
Schizofrenia utrudnia rozumienie "mowy ciała"
Osoby leczone z powodu schizofrenii, nawet gdy objawy choroby są łagodne lub umiarkowane, mają problemy z odczytywaniem emocji innych ludzi na podstawie ruchów ciała - zaobserwowali badacze z USA. Wyniki tych badań zamieszcza specjalistyczne pismo "Schizophrenia Research".
Rozumienie mowy ciała innych osób jest jedną z form komunikacji między ludźmi i ułatwia tworzenie więzi społecznych. Większości z nas przychodzi z łatwością odczytywanie informacji kryjących się za grymasami twarzy, gestami czy ruchami ciała innych ludzi. Odbywa się to mechanicznie, w sposób nieświadomy.
Osoby cierpiące na różne zaburzenia psychiczne lub neurologiczne, jak np. autyzm, mają jednak z tym niemałe kłopoty. Okazuje się, że podobnie jest w przypadku schizofreników.
W swoich wcześniejszych badaniach zespół naukowców z Uniwersytetu Stanu Iowa wykazał, że chorzy na schizofrenię nie potrafią dobrze rozszyfrowywać emocji na twarzach innych osób. Aby sprawdzić, jak radzą sobie z rozumieniem mowy ciała, badacze zaplanowali testy w grupie 14 osób zdrowych oraz 20 osób leczonych z powodu schizofrenii.
W jednym z testów uczestnicy badania obserwowali nagranie wideo, prezentujące ruchy ludzkich ciał. Obraz został zmieniony tak, by nie dało się zobaczyć rysów twarzy ani dokładnych kształtów ciała. Obserwując ruchy, pacjenci mieli ocenić czy odzwierciedlają one smutek, radość, czy inne emocje. Okazało się, że chorzy na schizofrenię nie potrafili dokładnie odczytać tych emocji.
Podobnie było, gdy prezentowano im niemy film ze scenami zbiorowymi, w których aktorom zatarto rysy twarzy. Nawet "przywrócenie" tych rysów nie ułatwiło chorym na schizofrenii zadania - wciąż mieli kłopoty z rozpoznaniem nastrojów i emocji uczestników scen.
Zdolność odczytywania mowy ciała innych osób nie była związana z poziomem inteligencji pacjentów. "Nawet bardzo inteligentni chorzy ze schizofrenią mogą być zupełnie bezradni w sytuacjach społecznych" - komentują badacze.
Jak podkreślają naukowcy, z badań tych wynika, że standardowe leczenie schizofrenii nie poprawia odbioru informacji pomocnych w kontaktach z innymi. Na razie trudno ocenić, czy inne metody terapii, np. ćwiczenia różnych obszarów mózgu, mogą dawać lepsze efekty.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz