Gorące wiadomości

Lek przeciw psychozom blokuje uzależnienie?

Doustny lek przeciwpsychotyczny stosowany od dawna w terapii zaburzeń psychicznych, np. schizofrenii, może blokować uzależnienie od leków przeciwbólowych z grupy opiatów - wynika z artykułu opublikowanego na łamach pisma "Neuroscience Letters". Morfina jest najbardziej znanym przedstawicielem opiatów, związków o silnym działaniu przeciwbólowym. Stosowanie opiatów jest jednak związane z ryzykiem uzależnienia od nich. Dlatego wielu pacjentów boi się je przyjmować.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w Chicago prowadzili doświadczenia na myszach uzależnionych od morfiny. Wstrzykiwali im małe dawki (pół miligrama) leku o nazwie trifluoperazyna. "Okazało się, że po kilku godzinach od podania leku zwierzęta były wolne od nałogu" - mówi biorący udział w badaniach farmakolog - dr Z. Jim Wang.

Jak wyjaśnia badacz, doświadczenia przeprowadzone w latach 70. i 80. wykazały, że trifluoperazyna wpływa na czynność komórek nerwowych blokując białko o nazwie kalmodulina. Jest ono potrzebne do aktywacji enzymu o skrótowej nazwie CaMK2 - tj. zależnej od wapnia i kalmoduliny kinazy typu 2. Kinaza ta odgrywa istotną rolę w rozwoju tolerancji na narkotyki i leki, a więc przyczynia się do rozwoju uzależnień.

"Tak więc, trifluoperazyna blokuje uzależnienie właśnie poprzez swój wpływ na kalmodulinę" - podkreśla dr Wang. Dzięki temu pacjenci będą mogli kontynuować leczenie bólu niskimi dawkami opiatów bez ryzyka uzależnienia, konkluduje farmakolog.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz