Reklamy
Gorące wiadomości
Sen odmładza mózg
Sen odmładza dorosły mózg, gdyż sprzyja przeżyciu nowych neuronów, powstających w nim w czasie uczenia się - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Neurophysiology".
W obecnych czasach, gdy życie nabiera coraz większego tempa, coraz trudniej jest pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi. Wielu z nas często powtarza z nutką żalu w głosie, że doba powinna mieć 48 godzin. W rzeczywistości staramy się jednak wypełnić wszystkie zobowiązania i zyskać nieco dodatkowego czasu okradając się z nocnego wypoczynku.
Każdy z nas może chyba bez wahania potwierdzić, że niedobory snu pogarszają nasze zdolności umysłowe. Po nieprzespanej lub źle przespanej nocy mamy problemy z koncentracją uwagi, gorzej zapamiętujemy i wolniej reagujemy. bDotychczasowe badania wskazują, że nie jest to tylko wynik nadmiernego zmęczenia. Okazuje się bowiem, że sen sprzyja utrwaleniu w nocy tego czego nauczyliśmy się za dnia.
Prześledzono to najlepiej u zwierząt laboratoryjnych i ich zdolności do uczenia się przestrzennego.
W zapamiętywaniu przestrzennym bardzo ważną rolę odgrywa struktura mózgu o nazwie hipokamp. Już wcześniej naukowcy zaobserwowali, że w czasie uczenia się cech przestrzeni w hipokampie powstają nowe neurony. Jest to tzw. proces neurogenezy, który występuje w bardzo nielicznych obszarach dorosłego mózgu. Można więc powiedzieć, że uczenie się odmładza mózg.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego razem z kolegami z Uniwersytetu Stanforda sprawdzali czy niedobory snu mogą jakoś zakłócać ten proces odmładzania mózgu, jaki zachodzi pod wpływem uczenia.
Badania prowadzono na szczurach. Zwierzęta umieszczano w labiryncie wodnym, z którego musiały samodzielnie się wydostać. A ponieważ platformę wyjściową umieszczono pod wodą szukające jej szczury nie mogły kierować się zmysłem wzroku czy węchu, ale musiały zapamiętać drogę do niej, niejako utrwalić w mózgu przestrzenną mapę labiryntu
Po zakończeniu testu w labiryncie połowie szczurów pozwolono na sen w klatkach, a druga połowa była utrzymywana w stanie aktywności przez 6 godzin. W tym czasie zwierzętom prezentowano bezustannie nowe, budzące zainteresowanie bodźce. Później pozwolono im na sen przez resztę dnia, aż do rozpoczęcia nowego testu w labiryncie.
Jak podkreślają naukowcy, szczury nie były całkowicie pozbawione możliwości snu, a jedynie spały mniej godzin niż zwykle. Miało to naśladować częste u współczesnych ludzi niedosypianie i niedobory snu.
Okazało się, że zwierzęta, które spały mniej i były przez to mniej wypoczęte, gorzej zapamiętały drogę do platformy podwodnej niż ich wyspani rówieśnicy. W ich mózgach nie zaobserwowano nasilenia procesów neurogenezy, towarzyszących uczeniu się, a powstające nowe neurony ginęły szybciej niż u zwierząt wypoczętych. Zdaniem badaczy, oznacza to, że niedobory snu niwelują odmładzający wpływ nauki na mózg.
"Z naszych badań wynika, że choć sen jest ogólnie potrzebny dla zdrowia, to mózg potrzebuje go najbardziej ze wszystkich naszych organów" - komentują naukowcy. Dlatego regularne niedobory snu, nawet jeśli są niewielkie, mogą mieć długoterminowy negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz