Gorące wiadomości

Program przełamywania stereotypów w psychiatrii

Ponad 2500 osób skorzystało z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w ramach realizowanego od roku Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".

Pierwsze "Centrum Pomocy" oferujące bezpłatne porady psychologów i psychiatrów otwarto we wrześniu ubiegłego roku w warszawskiej Galerii Mokotów. Wkrótce potem uruchomiono dwa stałe ośrodki w Warszawie, na Akademii Medycznej i Uniwersytecie Warszawskim, oraz pięć kolejnych w Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Bydgoszczy. Organizatorzy akcji oceniają, że do tej pory z oferowanych tam porad skorzystało ponad 2500 osób, część z nich odwiedza lekarza regularnie. Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci, to depresje, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, uzależnienie od alkoholu i narkotyków oraz problemy rodzinne.

Program będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Planuje się utworzenie czterech nowych centrów - najpierw w Gdańsku i we Wrocławiu, potem w Katowicach i Szczecinie. Nowością będą warsztaty walki ze stresem przeznaczone dla studentów i osób pracujących, organizowane w miastach, w których działają "Centra Pomocy". Uczestnictwo w warsztatach będzie bezpłatne.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie stereotypów związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych, a także wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry. Program ma za zadanie przekonanie pacjentów, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę na normalne życie. Impulsem do jego realizacji były wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, które wykazały, że stosunek Polaków do leczenia psychiatrycznego i psychiatrii jest poważnym problemem społecznym.

"Problem w tym, że Polacy niechętnie korzystają z pomocy psychiatry, ponieważ się wstydzą lub boją opinii otoczenia. W rezultacie leczenie, które dzięki osiągnięciom współczesnej psychiatrii może dać znakomite efekty, jest w Polsce zwykle podejmowane zbyt późno. Niewiedza i stereotypy powodują cierpienie, którego można uniknąć. Dlatego tak ważne jest eliminowanie przesądów o leczeniu psychiatrycznym i podnoszenie świadomości pacjentów na temat skuteczności tego leczenia." - mówi doc. Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu "Odnaleźć siebie".

Patronat merytoryczny nad Programem "Odnaleźć siebie" objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Honorowy patronat nad Programem objął Minister Zdrowia oraz Oficer Łącznikowy WHO w Polsce. Ogólnopolskim Koordynatorem Programu "Odnaleźć siebie" z ramienia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest doc. dr hab. med. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Patronat na lokalnymi edycjami programu "Odnaleźć siebie" objęli prezydenci miast i rektorzy Akademii Medycznych.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz