Gorące wiadomości

Polska stosuje zakazane metody wychowawcze

W Polsce wciąż stosuje się metody wychowawcze, które w krajach "starej demokracji" są zakazane i karalne - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Była ona podsumowaniem zakończonego w czwartek seminarium rzeczników praw obywatelskich Rady Państw Morza Bałtyckiego "Ombudsman a współczesne patologie rodziny".

"Kary cielesne są dosyć szeroko rozpowszechnione i uważane za coś normalnego, (...) jednak w krajach +starej demokracji+ istnieje pełny zakaz ich stosowania w stosunku do dzieci, i stosowanie ich jest karalne" - powiedział prof. Zoll. Odpowiedział w ten sposób na pytanie: jak na tle innych krajów, które uczestniczą w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, wypada Polska, jeśli chodzi o przestrzeganie praw dziecka.

Zdaniem Zolla, należy działać w kierunku przebudowania świadomości społecznej, ponieważ zbyt często rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej. "Dialog z dzieckiem jest sprawą podstawową, tymczasem często nie potrafimy rozmawiać z najbliższymi, np. w małżeństwie" - powiedział.

Podczas dwudniowego seminarium, które zorganizowano w Warszawie w roku polskiego przewodnictwa w Radzie, dyskutowano przede wszystkim o prawach dziecka. Poruszono m.in. problem przemocy w rodzinie, pedofilii, przesłuchiwania dzieci - ofiar i świadków przestępstw oraz ingerencji państwa w prawa rodzicielskie.

Podsumowując seminarium, prof. Zoll stwierdził, że brakuje w Polsce systemowych rozwiązań prawnych dotyczących ochrony przed pedofilią, izolacji i terapii sprawców tego przestępstwa. "Dla osób, które dopuściły się pedofilii, musi obowiązywać zakaz wykonywania zawodów związanych z kontaktem z dziećmi" - powiedział RPO.

Rzecznik zwrócił też uwagę na problem konieczności izolacji pedofilów. Podkreślił, że izolacja ich nie może polegać na tym, że "ofiary muszą się gdzieś wynosić, gdzie stwarza się im zastępcze warunki bytowania. Tylko ten, kto stosuje przemoc, musi - dopóki nie zastanowi się i nie zmieni swojego postępowania - zmienić miejsce zamieszkania".

Podczas seminarium podkreślano też, że należy zadbać o właściwe traktowanie dzieci podczas przesłuchań. "Mam wielokrotnie skargi. Obserwuję postępowania sądowe, w których dziecko jest naprawdę przedmiotem, np. w sprawach rozwodowych, i nie może swobodnie wyrazić swojej opinii" - powiedział Zoll. Jego zdaniem, ministerstwo sprawiedliwości powinno zwrócić na to uwagę np. podczas szkoleń sędziów.

Zdaniem rzecznika, konieczne jest też opracowanie ustawy o służbach socjalnych. "Trzeba wprowadzić zawód pracownika socjalnego, z dużymi uprawnieniami samorządowymi" - powiedział.

Dziennikarze, pytali też o to, czy wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne jest zgodne z prawami dziecka. Prof. Zoll stwierdził, że "związek homoseksualny nie jest rodziną (...) Uważam, że podstawowym prawem dziecka jest życie w rodzinie, w której w jego najbliższym otoczeniu, otoczeniu rodzicielskim, jest mężczyzna i kobieta (...). Gdy mamy do czynienia z parą homoseksualną, dziecko jest od początku okaleczane".

Rada Państw Morza Bałtyckiego, której Polska przewodniczy w tym roku, powstała w 1992 r. Jej członkami są: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja i Komisja Europejska. Status obserwatora mają: Francja, Holandia, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Celem Rady jest sprzyjanie stabilności i bezpieczeństwu w regionie.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz