Reklamy
Gorące wiadomości
Walka z depresją u dzieci i młodzieży
Statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci skłaniają do smutnych refleksji. Dlaczego pomoc nie przyszła na czas i w zeszłym roku 177 polskich dzieci odebrało sobie życie? W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją rusza pierwsza ogólnopolska kampania społeczna poświęcona depresji u dzieci, realizowana w ramach kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję." Akcję zainaugurują konferencja oraz otwarte wykłady, które odbędą się 23 lutego 2016 r. w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży - wynika z danych NFZ-u. Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Obraz tej choroby u dzieci bywa inny niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, mogą pojawić się również gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.
- Jako małolat zawsze miałem huśtawki nastroju ? mówi Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA, jeden z bohaterów książki "Twarze depresji". - Można przejść nad tym do porządku dziennego, że ktoś, kto ma naście lat i myśli w ten sposób, że pisze "czarne" teksty, zanurza się w Dostojewskim, Hamsunie itd. Można to nazwać dojrzewaniem, buntem, ale można też powiedzieć, że jest to depresja, która ma podłoże w dzieciństwie. Nadwrażliwość rozwinęła się, gdzieś coś się zablokowało i zaczęła się depresja. Nazwanie takich stanów depresją jest właściwie początkiem leczenia - wyjaśnia.
- Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, dołami, burzami hormonów. - tłumaczy Michał Pozdał, trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS. - Czasami jest to jednak coś więcej niż "tylko" dół. Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa - dodaje.
Stany depresyjne od dzieciństwa znane są również Kamilowi Sipowiczowi - ambasadorowi kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję": - Bardzo się źle czułem przez wiele lat od młodości. Moje dzieciństwo było głęboko chore, uszkodzone i relacje między mną a moją matką były bardzo skomplikowane, niedobre. Uważam, że cud polega na tym, że jestem takim człowiekiem, jakim jestem, że jakoś się z tego wydobyłem - mówi Kamil Sipowicz.
Ambasadorami kampanii są zarówno osoby, które doświadczyły depresji: Andrzej Bober (dziennikarz), Tomasz Jastrun (pisarz), Piotr Zelt (aktor), jak i postaci, które osobiście nie doświadczyły tej choroby, ale postanowiły wesprzeć kampanię swoim autorytetem i zwrócić uwagę na problemy dzieci chorych na depresję: Ewa Błaszczyk (aktorka, współzałożycielka Fundacji "Akogo?" i Kliniki "Budzik"), Jarosław Gugała (dziennikarz telewizji Polsat, prezenter "Wydarzeń"); Marta Kielczyk (prezenterka "Panoramy" w TVP2), Maciej Orłoś (prezenter "Teleexpressu" w TVP1) i Tomasz Wolny (prezenter "Panoramy" w TVP2).
23 lutego 2016 roku o godzinie 12:00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31) odbędzie się konferencja prasowa z udziałem ambasadorów kampanii, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, psychologów i psychiatrów dziecięcych. Wstęp wolny. Tego samego dnia na Uniwersytecie SWPS odbędą się bezpłatne, otwarte wykłady oraz warsztaty, prowadzone przez psychologów i psychoterapeutów.
Osoby zainteresowane udziałem są proszone o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronach Strefy Psyche i Strefy Rodzica (http://swps.pl/strefa-psyche/aktualnosci/1010-strefa-psyche-warszawa/13275-depresja).
Dodatkowo w Centrum Psychoterapii BEN w Warszawie (ul. Czeczota 14, tel. tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243) trwają zapisy na bezpłatne konsultacje u lekarzy różnych specjalności, które odbędą się w dniach 22-26 lutego. Decyduje kolejność zgłoszeń do wyczerpania puli. Również w Centrum Psychoterapii BEN można zapisać się na bezpłatne, trzygodzinne warsztaty dla rodziców pt. "Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym", które rozpoczną się 24 lutego 2016 roku o godzinie 17:30.
Więcej informacji na temat konferencji oraz innych wydarzeń kampanii znaleźć można na stronie wydarzenia.
Opublikowano: 2016-02-16
Źródło: CP SWPS
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz