Reklamy
Gorące wiadomości
Trzecia edycja Dni Narodowego Centrum Nauki w Szczecinie
Już 13 i 14 maja w Szczecinie odbędzie się trzecia edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Współorganizatorami wydarzenia są: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Politechnika Koszalińska.
Podczas Dni NCN tradycyjnie już zostaną zaprezentowane projekty finansowane przez NCN. Laureaci konkursów przedstawią realizowane przez siebie badania, opowiedzą o głównych zadaniach i celach badawczych oraz wskażą kolejne etapy pracy naukowej. W tym roku zaprezentują siedem projektów realizowanych w ramach konkursów OPUS, SONATA, SONATA BIS, MAESTRO, HARMONIA i FUGA.
O swoim projekcie opowie m.in. prof. dr hab. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zajmuje się identyfikacją nowych genów wysokiego ryzyka raka piersi w polskiej populacji przez zastosowanie sekwencjonowania nowej generacji. W ramach badań prowadzonych w projekcie oceniono sekwencję 30 000 genów za pomocą sekwencjonowania cało-eksomowego u 144 pacjentek z rakiem piersi. W ten sposób zidentyfikowano nowy gen wysokiego ryzyka, a odkrycie opublikowano w czasopiśmie "Nature Genetics".
Dr Olga Sztatelman z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN spróbuje natomiast odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rośliny integrują informacje o środowisku na poziomie molekularnym. Jej projekt skupia się na powiązaniach pomiędzy percepcją światła a odpowiedzią na stres związany z ograniczoną dostępnością wody.
Ważnym punktem Dni NCN będą warsztaty z zakresu obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych realizowanych w ramach konkursów NCN. W tym roku warsztaty zyskały nową formułę i zostaną przeprowadzone w czterech niewielkich grupach szkoleniowych, dzięki czemu możliwe będzie zadawanie pytań i aktywny udział w dyskusji. Podczas spotkania będą omówione zagadnienia związane z przygotowaniem wniosków od strony formalnej, z realizacją projektu badawczego, w tym procedury aneksowania umów, raportowania okresowego, sporządzania raportów końcowych, rozliczenia i zamknięcia projektu badawczego. Szkolenie poprowadzą pracownicy NCN bezpośrednio zaangażowani w obsługę wniosków konkursowych i projektów badawczych oraz kontrolę realizacji projektów.
Jak co roku podczas Dni NCN odbędą się również spotkania dla wnioskodawców, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą konkursową Centrum. Przewidziane jest po jednym spotkaniu dla naukowców z trzech grup nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. Podczas spotkań członkowie Rady NCN, koordynatorzy dyscyplin oraz pracownicy Działu Badań Naukowych i Rozwoju Naukowców zaprezentują formułę i warunki konkursów, omówią nowości w ofercie Centrum oraz pomogą wyjaśnić wątpliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie przygotowywania wniosków.
Obszerny fragment spotkania będzie poświęcony omówieniu wprowadzonych w marcu 2015 r. zmian w konkursach, zwłaszcza tych dotyczących kosztów w projektach oraz ograniczeń w występowaniu z wnioskami. Wstęp na spotkania jest wolny.
Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie, które odbywa się raz do roku i ma na celu prezentację bogatej oferty konkursowej Centrum. Ideą Dni Narodowego Centrum Nauki jest ich mobilny charakter ? każdego roku odbywają się w innej części Polski, dzięki czemu szerokie grono naukowców i osób rozpoczynających karierę badawczą ma okazję do bezpośredniego spotkania z pracownikami NCN.
Opublikowano: 2015-04-18
Źródło: Szczegółowy program Dni NCN 2015
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz