Gorące wiadomości

Osobowość badana inaczej - spotkanie z dr Victorem Wekselbergiem w Warszawie

Wyższa Szkołą Finansów i Zarządzania w Warszawie zaprasza na spotkanie z dr Victorem Wekselbergiem, który przedstawi bardzo ciekawe podejście do opisu i pomiaru osobowości. Podejście to opiera się na poznawczej koncepcji prof. Wiesława Łukaszewskiego. W prezentacji zostanie przedstawione narzędzie pomiarowe - Test Intentio Consensio (TIC) oraz wyniki badań wskazujące na jego dużą wartość teoretyczną oraz praktyczne możliwości wykorzystania (zwłaszcza w psychologi pracy i organizacji) poznawczych koncepcji osobowości.

Spotkanie odbędzie się w piątek 24 kwietnia 2015 roku w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, ul. Pawia 55, w sali 112 - I piętro - w godzinach 13.00 - 16.00.

Kogo może zainteresować ta prezentacja:

  • nie jesteś zadowolony/a z aktualnego stanu psychologii osobowości;
  • chciał(a)byś badać lepiej ważne cechy z punktu widzenia motywacji do pracy;
  • chciał(a)byś badać kluczowe cechy w strukturze osobowości;
  • masz kłopot z wybraniem koncepcji osobowości, która ci odpowiada badawczo lub aplikacyjnie.

Koncepcje i badania osobowości odgrywają niebagatelną rolę w całej psychologii. To co się dzieje w tym zakresie w ostatnich 40-tu latach jest niestety bardzo niezadowalające, a badania osobowości są zdominowane przez takie narzędzia jakie jak NEO FFI. Aby stwierdzić jak głęboki jest to kryzys, wystarczy zadać tylko dwa pytania:
  1. Co to jest cecha osobowości z punktu widzenia konstruktu psychologicznego? Czy są to emocje, struktury poznawcze, zachowania, postawy lub styl działania?
  2. Jaki jest mechanizm rozwojowy cech osobowości, tj. skąd się one wzięły?

TIC został zbudowany w oparciu o koncepcję osobowościowych struktur poznawczych pracy (Wekselberg, 1990), w której została wykorzystana poznawcza koncepcja osobowości Wiesława Łukaszewskiego (1974). Badane są dwie cechy globalne intentio ("gotowość do wkładania wysiłku w pracę") oraz consensio ("gotowość do podejmowania współpracy"). TIC został wstępnie zwalidowany w USA (1990) i wykorzystany w dalszych badaniach (1990-1996).

Adaptacja tego testu w Polsce została przeprowadzana w latach 1997-2005. W 2014 roku zaktualizowano normy populacyjne (próbka 2546 osób) a test został opublikowany przez Pracownię Testów Psychologicznych.

TIC stwarza różnorodne możliwości badań naukowych w takich zakresach jak: wpływu nierównowagi w strukturach osobowości; trwałość osobowościowych makrostruktur poznawczych; procesy motywacyjne i badanie właściwości pracy; wpływ na osobowość długotrwałego zatrudnienia w określonej kulturze organizacyjnej; budowa testów, badających intentio i consensio dla dzieci i młodzieży oraz specyficznych grup takich jak sportowcy.

Przykłady zastosowań w psychologii organizacji i HR: selekcja na różnorodne stanowiska, badanie rozwoju kapitału ludzkiego i budowanie ścieżek karier, badanie potencjału kompetencyjnego (AC/DC), wyszukiwanie talentów menedżerskich, poprawa efektywności działań indywidualnych w grupie, badanie motywacji i zaangażowania pracowników, doradztwo w karierze.

Wekselberg Victor - PhD in Industrial/Organizational Psychology (USA)
Psycholog Organizacji w Instytucie Gaussa (iakg.pl) i w IBD Business School (ibd.pl). Zajmuje się psychologią organizacji od 1975 roku. W swojej pracy łączy solidną wiedzę naukową z bardzo praktycznym podejściem do konsultingu. Uczył na uczelniach (7 lat - USA, 4 - lata SWPS). Pracuje w konsultingu w oparciu własne koncepcje (teoria małych grup i współpracy, motywacja do pracy, budowa modeli kompetencyjnych) oraz solidną wiedzę z zakresu psychologii organizacji. Jest autorem lub współautorem następujących testów: Test Consensio Intentio, Test Poznawczych Umiejętności Społecznych, Situational Test of Sales Competencies, Individual Competence Profile, Test Kompetencji Przedsiębiorczych. Jest autorem i współautorem publikacji dotyczących psychologii organizacji, w tym podręczników, monografii, artykułów specjalistycznych i recenzji, wydanych przez polskie i zagraniczne wydawnictwa. Posiadam doświadczenie międzynarodowe pracy w USA, Serbii, Chorwacji i Azerbejdżanie. W swojej pracy konsultacyjnej biorze udział w następujących typach projektów: budowa modeli kompetencyjnych, badania selekcyjne menedżerów i specjalistów w oparciu o AC lubi baterię testów psychologicznych, konstruowanie nowych systemów ocen, usprawnianie systemów ocen, selekcja zespołów, usprawnianie pracy zespołów, doradztwo w rozwoju kariery, budowa lub usprawnianie strategii organizacyjnych, budowanie i walidacja procedur selekcyjnych dla doradców klienta.

Opublikowano: 2015-04-12

Źródło: WSFiZ


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz