Gorące wiadomości

RE:akcja w depresji

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu, z inicjatywy psychoterapeutów i psychiatrów skupionych w ponad dziesięciu ośrodkach na terenie Polski, rozpocznie się miesięczna akcja psychoedukacyjna pod nazwą "RE:akcja w depresji".

Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji i warsztatów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Niepokojące są również rokowania - do 2020 roku może zająć w tej klasyfikacji drugie miejsce, zaraz po chorobach sercowych.

Akcja RE:akcja w depresji została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii "Trzeci Biegun". W tym roku akcja zasięgiem objęła również inne miasta - biorą w niej udział ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia, dzięki czemu z bezpłatnych warsztatów, wykładów i konsultacji będą mogli skorzystać mieszkańcy największych miast w Polsce.

- "Wiedza na temat depresji w naszym kraju jest wciąż niewystarczająca. Wiele osób długo zwleka z pójściem do specjalisty, choroba bywa również mylnie diagnozowana, dlatego podczas akcji naszym głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat samej depresji, jej profilaktyki i przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych" - mówi Agnieszka Roguska, psychoterapeutka z Ośrodka "Trzeci Biegun". - "Depresja to choroba, która może dotknąć każdego - zarówno osobę młodą, jak i dojrzałą. Nie wybiera również, jeśli chodzi o płeć czy rodzaj zajęcia, jaki wykonujemy. Może różnie się manifestować i dawać objawy, które nie wprost kojarzymy z potoczną wiedzą na jej temat - może przejawiać się między innymi somatycznie np. dolegliwościami żołądkowymi lub niewyjaśnionymi bólami różnych narządów czy części ciała" - dodaje Agnieszka Roguska.

- "Cieszymy się z zaangażowania kilkudziesięciu psychoterapeutów i psychiatrów z prężnych ośrodków terapeutycznych w Polsce" - mówi Anna Szary, psychoterapeutka i druga z inicjatorek akcji z Ośrodka "Trzeci Biegun" we Wrocławiu. - "Dzięki temu w tym roku mamy do zaoferowania jeszcze więcej ciekawych wykładów i warsztatów, między innymi dla osób , które doświadczają obniżonego nastroju lub innych objawów ze spektrum depresji. Przygotowaliśmy zajęcia dla mam cierpiących na depresję po porodzie, warsztaty przeznaczone dla studentów, zajęcia dla par służące budowaniu kontaktu między partnerami, dla rodziców nastoletnich dzieci doświadczających obniżonego nastroju i wiele innych" - dodaje Anna Szary.

W programie akcji oprócz propozycji, które podejmują zagadnienia profilaktyki depresji oraz sposobów jej leczenia, znajdują się również inne wydarzenia, m.in. projekcje filmowe, warsztaty medytacyjne i uwalniające stres, warsztaty oparte na pracy z ciałem oraz uważności, a także dyskusje interaktywne. Organizatorzy zaplanowali również wydanie cyklu artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji. Akcja potrwa od 22 lutego do 23 marca.

Szczegółowe informacje o akcji, terminy zajęć oraz zapisy na konsultacje, warsztaty, spotkania oraz wykłady związane z Ogólnopolską Akcją Psychoedukacyjną RE:akcja w depresji dostępne są na stronie www.reakcjawdepresji.pl.

Opublikowano: 2014-02-20

Źródło: www.reakcjawdepresji.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz