Reklamy
Gorące wiadomości
Trauma więzień stalinowskich - dyskusja panelowa w SWPS
Czy miłość może być lekarstwem na traumę czy raczej ją potęguje? Co pozwoliło więźniom i ich rodzinom przetrwać stalinowskie więzienia? O historii jednej z rodzin, która dzięki listom pokonała kraty i utrwaliła bliskie więzi między ojcem a córkami, porozmawiają psychologowie, historycy i świadkowie tamtych zdarzeń 15 stycznia 2014 r. o godz. 17.00 w SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie.
Tematem debaty będzie trauma stalinowskiego więzienia, a w szczególności jej konsekwencje dla więźniów i ich rodzin oraz sposoby radzenia sobie z nią. Problem traumy związanej z pobytem w stalinowskich więzieniach jest stosunkowo mało znany, jednak ostatnio pojawił się wraz z wydaniem listów więziennych Władysława Gałki.
- "Listy Władysława Gałki do żony i dwóch malutkich córeczek, a także ich listy do męża i ojca, to zapis miłości, która 'wszystko przetrzyma'. Co pozwoliło tej rodzinie nie tylko przetrwać, ale mimo podwójnych krat, przez które odbywały się widzenia, stworzyć naprawdę bliskie więzi między ojcem i córkami?" - zastanawia się dr Wiesława Sotwin, psycholog SWPS, organizator wydarzenia.
W dyskusji panelowej udział wezmą Maria Kamykowska, córka więźnia i współautorka książki "Masz rywalkę Polskę. Korespondencja więzienna Władysława Gałki (1949-1956)", dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, psycholog i specjalista ds. traumy SWPS oraz dr Wojciech Frazik, historyk IPN i współautor książki. W ramach spotkania w holu głównym SWPS zorganizowana została wystawa fotografii więźnia, jego rodziny i ich listów.
Celem spotkania jest przybliżenie studentom i wszystkim zainteresowanym zarówno tematyki traumy, jak i tego dramatycznego okresu polskiej historii, jakim był stalinizm.
Zobacz także: Władysław Gałka - człowiek, którego nie złamało stalinowskie więzienie.
Opublikowano: 2014-01-09
Źródło: Centrum Prasowe SWPS
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz