Gorące wiadomości

Alarmujące wyniki badań rosyjskich psychologów - Rosjanie stali się bardziej agresywni

Ro­sja­nie stali się trzy razy bar­dziej agre­syw­ni i gru­biań­scy niż przed "pie­rie­stroj­ką" - alar­mu­ją psy­cho­lo­go­wie z Ro­syj­skiej Aka­de­mii Nauk. Psy­cho­lo­go­wie z RAN spraw­dzi­li, jak zmie­nia­ło się ob­li­cze spo­łe­czeń­stwa ro­syj­skie­go w la­tach 1981-2011. Spo­rzą­dzi­li też psy­cho­lo­gicz­ny por­tret współ­cze­sne­go Ro­sja­ni­na.

Wy­ni­ki badań po­ka­za­ły, że współ­cze­śni Ro­sja­nie są trzy razy bar­dziej agre­syw­ni, a także znacz­nie go­rzej wy­cho­wa­ni i bar­dziej kon­flik­to­wi niż 30 lat temu.

- "Od razu wy­ja­śnię, że nie wszy­scy. Cho­dzi o ogól­ne, psy­cho­lo­gicz­ne cha­rak­te­ry­sty­ki spo­łe­czeń­stwa, czyli o pewną śred­nią. Wskaź­nik agre­syw­no­ści li­czy­li­śmy w naj­prost­szy spo­sób: po­słu­gu­jąc się sta­ty­sty­ką, m.in. licz­bą cięż­kich przestępstw" - po­wie­dział w roz­mo­wie z dziennikiem "Ros­sij­skaja Ga­zie­ta" wicedyrek­tor In­sty­tu­tu Psy­cho­lo­gii RAN An­driej Ju­rie­wicz.

I przed­sta­wił kilka wy­li­czeń: w Rosji do­ko­nu­je się pra­wie czte­ry razy wię­cej zabójstw niż w USA i pra­wie 10 razy wię­cej niż w więk­szo­ści kra­jów Eu­ro­py Zachod­niej. Pra­wie 80 proc. mor­derstw jest po­peł­nia­nych w sta­nie agre­sji spontanicz­nej. Prze­moc do­mo­wa jest pro­ble­mem co czwar­tej ro­syj­skiej ro­dzi­ny.

Eks­per­ci wska­zu­ją na przy­czy­ny po­gor­sze­nia się psy­cho­lo­gicz­ne­go kli­ma­tu w rosyjskim spo­łe­czeń­stwie.

Po pierw­sze, modę na agre­sję two­rzą media, które zbyt czę­sto kie­ru­ją się zasadą, że "trup oży­wia kadr". W pro­gra­mach po­li­tycz­nych przed­sta­wia się nierzad­ko inne kraje jako wro­gie i nie­bez­piecz­ne.

Po dru­gie, w ga­ze­tach i cza­so­pi­smach bar­dzo wiele miej­sca po­świę­ca się życiu prze­róż­nych gwiazd i gwiaz­de­czek, co - jak tłu­ma­czą psy­cho­lo­go­wie - two­rzy u zwy­kłych ludzi za­bu­rzo­ną hie­rar­chię celów. Nie wy­trzy­mu­jąc po­rów­na­nia z nimi, lu­dzie wpa­da­ją we fru­stra­cję, która pro­wa­dzi do agre­sji. Ko­lej­nym pro­ble­mem jest in­wa­zja i po­wszech­ność prze­kleństw (tzw. mat) w co­dzien­nym życiu i po­pu­lar­ność "kul­tu­ry kry­mi­nal­nej": w ję­zy­ku, roz­ryw­kach, pio­sen­ce.

Modę na agre­syw­ność współ­kształ­tu­ją rów­nież różne sub­kul­tu­ry, np. ki­bi­ce pił­kar­scy. W końcu, jak prze­ko­nu­je An­driej Ju­rie­wicz, winny jest sys­tem edu­ka­cji, który for­mu­je ne­ga­tyw­ny sto­su­nek do świa­ta. Nawet w pod­ręcz­ni­kach do hi­sto­rii licz­ba epi­zo­dów ne­ga­tyw­nych do­mi­nu­je nad po­zy­ty­wa­mi. Za dobry przy­kład po­da­no USA, gdzie hi­sto­rię "re­tu­szu­je" się w taki spo­sób, aby po­ka­zy­wa­ła naj­lep­sze stro­ny kraju. W Rosji - twier­dzi na­uko­wiec - jest od­wrot­nie.

- "Słowo agre­syw­ny" - pod­su­mo­wu­je Ju­rie­wicz - "na­zbyt czę­sto ma w Rosji po­zy­tyw­ny sens. Agre­syw­na re­kla­ma to dobra re­kla­ma" - po­da­je przy­kład.

Mimo że ba­da­nie po­ka­zu­ją, że Ro­sja­nie, ogól­nie rzecz bio­rąc, stali bar­dziej agre­syw­ni, to są rów­nież po­zy­ty­wy. Psy­cho­lo­go­wie stwier­dzi­li, że np. mło­dzi lu­dzie za­czę­li czę­ściej ustę­po­wać miej­sca w trans­por­cie pu­blicz­nym star­szym lu­dziom czy in­wa­li­dom.

- "W spo­łe­czeń­stwie zmie­nił się sys­tem war­to­ści. Za­czę­ło się to wraz z upad­kiem Związ­ku Ra­dziec­kie­go. Naród roz­cza­ro­wał się do ide­ałów "pie­rie­stroj­ki", kiedy lu­dzie w końcu uświa­do­mi­li sobie, że "tak jak na Za­cho­dzie" u nas nie bę­dzie: że nie będą mieli ani dużo pie­nię­dzy i nie bę­dzie ka­pi­ta­li­zmu. Za­miast tego kraj po pro­stu zbied­niał" - ko­men­tu­je dla km.ru wy­ni­ki badań znany ro­syj­ski psy­chia­tra i kry­mi­no­log Mi­cha­ił Wi­no­gra­dow.

Wska­zu­je rów­nież na duże roz­war­stwie­nie spo­łe­czeń­stwa: - "W Rosji ist­nie­je ogrom­na licz­ba ludzi ubo­gich i wą­ziut­ka grup­ka bo­ga­tych. Te dwie war­stwy spo­łecz­ne są nie­chęt­ne sobie" - prze­ko­nu­je.

Opublikowano: 2014-01-01

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz