Reklamy
Gorące wiadomości
Alarmujące wyniki badań rosyjskich psychologów - Rosjanie stali się bardziej agresywni
Rosjanie stali się trzy razy bardziej agresywni i grubiańscy niż przed "pieriestrojką" - alarmują psychologowie z Rosyjskiej Akademii Nauk. Psychologowie z RAN sprawdzili, jak zmieniało się oblicze społeczeństwa rosyjskiego w latach 1981-2011. Sporządzili też psychologiczny portret współczesnego Rosjanina.
Wyniki badań pokazały, że współcześni Rosjanie są trzy razy bardziej agresywni, a także znacznie gorzej wychowani i bardziej konfliktowi niż 30 lat temu.
- "Od razu wyjaśnię, że nie wszyscy. Chodzi o ogólne, psychologiczne charakterystyki społeczeństwa, czyli o pewną średnią. Wskaźnik agresywności liczyliśmy w najprostszy sposób: posługując się statystyką, m.in. liczbą ciężkich przestępstw" - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Rossijskaja Gazieta" wicedyrektor Instytutu Psychologii RAN Andriej Juriewicz.
I przedstawił kilka wyliczeń: w Rosji dokonuje się prawie cztery razy więcej zabójstw niż w USA i prawie 10 razy więcej niż w większości krajów Europy Zachodniej. Prawie 80 proc. morderstw jest popełnianych w stanie agresji spontanicznej. Przemoc domowa jest problemem co czwartej rosyjskiej rodziny.
Eksperci wskazują na przyczyny pogorszenia się psychologicznego klimatu w rosyjskim społeczeństwie.
Po pierwsze, modę na agresję tworzą media, które zbyt często kierują się zasadą, że "trup ożywia kadr". W programach politycznych przedstawia się nierzadko inne kraje jako wrogie i niebezpieczne.
Po drugie, w gazetach i czasopismach bardzo wiele miejsca poświęca się życiu przeróżnych gwiazd i gwiazdeczek, co - jak tłumaczą psychologowie - tworzy u zwykłych ludzi zaburzoną hierarchię celów. Nie wytrzymując porównania z nimi, ludzie wpadają we frustrację, która prowadzi do agresji. Kolejnym problemem jest inwazja i powszechność przekleństw (tzw. mat) w codziennym życiu i popularność "kultury kryminalnej": w języku, rozrywkach, piosence.
Modę na agresywność współkształtują również różne subkultury, np. kibice piłkarscy. W końcu, jak przekonuje Andriej Juriewicz, winny jest system edukacji, który formuje negatywny stosunek do świata. Nawet w podręcznikach do historii liczba epizodów negatywnych dominuje nad pozytywami. Za dobry przykład podano USA, gdzie historię "retuszuje" się w taki sposób, aby pokazywała najlepsze strony kraju. W Rosji - twierdzi naukowiec - jest odwrotnie.
- "Słowo agresywny" - podsumowuje Juriewicz - "nazbyt często ma w Rosji pozytywny sens. Agresywna reklama to dobra reklama" - podaje przykład.
Mimo że badanie pokazują, że Rosjanie, ogólnie rzecz biorąc, stali bardziej agresywni, to są również pozytywy. Psychologowie stwierdzili, że np. młodzi ludzie zaczęli częściej ustępować miejsca w transporcie publicznym starszym ludziom czy inwalidom.
- "W społeczeństwie zmienił się system wartości. Zaczęło się to wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Naród rozczarował się do ideałów "pieriestrojki", kiedy ludzie w końcu uświadomili sobie, że "tak jak na Zachodzie" u nas nie będzie: że nie będą mieli ani dużo pieniędzy i nie będzie kapitalizmu. Zamiast tego kraj po prostu zbiedniał" - komentuje dla km.ru wyniki badań znany rosyjski psychiatra i kryminolog Michaił Winogradow.
Wskazuje również na duże rozwarstwienie społeczeństwa: - "W Rosji istnieje ogromna liczba ludzi ubogich i wąziutka grupka bogatych. Te dwie warstwy społeczne są niechętne sobie" - przekonuje.
Opublikowano: 2014-01-01
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz