Gorące wiadomości

Leczenie zamiast więzienia

Na swym ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków nadal będzie karane, ale prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie wobec osoby, która podda się leczeniu odwykowemu.

Jednym z głównych ustawy było dostosowanie polskich przepisów do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Zakres tych zmian był tak obszerny, że zdecydowano się przygotować nową ustawę, zamiast nowelizacji ustawy z 24 kwietnia 1997 r. W projekcie zmieniono na przykład cały rozdział dotyczący prekursorów, środków odurzających i substancji psychotropowych. Największe zainteresowanie opinii publicznej budziła jednak kwestia karalności osób posiadających narkotyki. Pierwotnie Ministerstwo Zdrowia proponowało złagodzenie kar dla osób posiadających niewielką ilość substancji na własny użytek. Ostatecznie jednak pod naciskiem opinii publicznej w rządowym projekcie znalazło się rozwiązanie kompromisowe, które nie znosi kar, ale umożliwia ich złagodzenie, pod warunkiem poddania się leczeniu lub rehabilitacji.

Podczas prac nad ustawą w Senacie zgłoszono ponad 20 poprawek, większość z nich Sejm przyjął. Senatorowie wprowadzili między innymi nowe pojęcie: "używanie szkodliwe". Oznacza ono używanie substancji psychoaktywnej powodujące szkody somatyczne lub psychiczne, w tym upośledzenie sądzenia lub dysfunkcyjne zachowanie, które może prowadzić do niesprawności lub mieć niepożądane następstwa dla związków z innymi ludźmi. Osoby używające narkotyków "szkodliwie" będą traktowane podobnie jak osoby uzależnione, a więc kierowane na leczenie lub rehabilitację. I tak, jeśli osoba używająca substancji psychoaktywnych szkodliwie podda się leczeniu i rehabilitacji, prokurator może zawiesić wobec niej postępowanie do czasu zakończenia leczenia. Po nim, uwzględniając wyniki leczenia, decyduje o dalszym prowadzeniu postępowania albo występuje do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania.

Rozszerzono też zadania własne gminy - mają zwiększać dostępność pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem. Działania te mają być finansowane ze środków pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz