Gorące wiadomości

Rząd o przeciwdziałaniu narkomanii

Na przeciwdziałanie narkomanii przeznacza się co roku więcej pieniędzy, coraz więcej podmiotów podejmuje też działania profilaktyczne w tym zakresie, jednak zarówno nakłady na ten cel, jak i dostęp do leczenia dla osób uzależnionych są nadal niewystarczające - na wtorkowym posiedzeniu rządu 12 lipca ministrowie zajęli się sprawozdaniem z realizacji Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii za rok 2004.

Na realizację programu w ubiegłym roku wydano w sumie ponad 204 mln zł - o 14% więcej niż w roku 2003. Zmniejszyły się wydatki większość urzędów centralnych, ale więcej pieniędzy na walkę z narkomanią przeznaczyły policja, NFZ oraz jednostki samorządu terytorialnego. Najbardziej wzrosło zaangażowanie gmin - ich wydatki na ten cel wzrosły ponad dwukrotnie.

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2004 r. przeznaczył ponad 28,6 mln zł na leczenie ambulatoryjne, leczenie substytucyjne oraz programy readaptacyjne dla pacjentów uzależnionych od narkotyków. To o ponad 2,7 mln więcej niż rok wcześniej, ale ciągle za mało, by objąć leczeniem wszystkich potrzebujących. Dotychczas tylko 11 województw (o 3 więcej niż w 2003 r.) opracowało i rozpoczęło wdrażanie planów minimalnego zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej dla osób biorących narkotyki. Problemem jest także leczenie uzależnionych więźniów zakładów karnych. W 2004 r. powstały dwa nowe oddziały terapeutyczne w więzieniach, uruchomiono też dwa programy leczenia substytucyjnego w aresztach śledczych i "filię" warszawskiego programu w Siedlcach. Nadal jednak skazani oczekują wiele miesięcy na podjęcie leczenia.

Rząd uznał w sprawozdaniu, że obowiązująca obecnie ustawa nie zapewnia odpowiednich źródeł finansowania i dostatecznych środków na realizację zadań z zakresu przeciwdziałania narkomanii. Stąd niektóre działania są finansowane z funduszy przeznaczonych na wojewódzkie programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych lub programy promocji zdrowia. Za najważniejsze zadania na przyszłość uznano rozwój lecznictwa ambulatoryjnego, w tym lecznictwa substytucyjnego, oraz zapewnienie świadczeń nieletnim zobowiązanym do leczenia na podstawie postanowień sądu. W sprawozdaniu podkreślono, że dzięki podjętej współpracy międzynarodowej po raz pierwszy w raporcie EMCDDA 2004 znalazły się dane dotyczące Polski. Zwrócono też uwagę na to, że po 8 latach obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 24 kwietnia 1997 r., przygotowano nowy projekt ustawy, który znajduje się w toku prac legislacyjnych.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz