Forum dyskusyjne

RE: Jestem nikim. krupcia

Autor: mimbla1   Data: 2023-06-29, 01:00:14               

No pewnie, że nie zmuszasz :)
Napisałam wcześniej, że dla osoby w stanie umownie rozsypki i poczucia bezsensowności podejście cel/realizacja może być krokiem ku uporządkowaniu. Owszem, może dać poczucie kontroli przez co zwiększy się komuś poczucie bezpieczeństwa, krótkodystansowo to jak najbardziej cenne.
Co jest dla Ciebie zastanawiające w podważaniu funkcjonowania w modelu cel/realizacja? I co takie funkcjonowanie ma wspólnego z dziecięcą ciekawością "co jest za rogiem"? Przecież mając cel do zrealizowania w oczywisty sposób muszę tą ciekawość powstrzymywać i ograniczać, bo jak jej cugli popuszczę to żadnego celu nie zrealizuję, bo mnie zaspokajanie ciekawości rozproszy i zdekoncentruje.:)

Naukowo udowodnione to jest twierdzenie Pitagorasa, w dziedzinie tak ulotnej jak psychologia to się nic za bardzo nie da udowodnić naukowo. :) można mieć jakąś tezę, ale z dowodem krucho, operuje się co najwyżej prawdopodobieństwem, tak samo zresztą (co do zasady) jak w medycynie.

Posiadanie ograniczeń nie jest niczym złym to jasne. Natomiast czy aby na pewno człek jest w stanie skutecznie je w odniesieniu do samego siebie zidentyfikować ? Niektóre na pewno, ale czy aby wszystkie? Co gorsze zaś w toku socjalizacji wielu ludzi dostaje z zewnątrz przekaz fatalnie wypaczający i efekty bywają smętne. Zanim człek się weźmie za oswajanie ograniczeń warto by się zastanowił nad tym, czy oswaja to, co trzeba. O ile w ogóle ma sens oswajanie ograniczeń, mnie się one nigdy nie wydawały czymś groźnym i wymagającym oswajania :)

Czy jeśli nie odczuwamy potrzeby zdobywania odpowiedzi na nurtujące pytania to dobrze? A to zależy co kogo nurtuje :)

Tak przy okazji w sąsiednim wątku @nukleon ma problem z tym, że czuje się osamotniony. Przyczynę widzi w swoich ograniczeniach, które to ograniczenia przynajmniej w jego ocenie są nieusuwalne oraz skutecznie mu uniemożliwiają zmianę stanu obecnego na jakiś bardziej przez niego pożądany. Masz dla niego jakiś pomysł?


Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku