Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Czy wolno pytać kim jest kobieta?

  Autor: Visvitalis   Data: 2023-03-11, 17:59:09               Odpowiedz

  Jakiś czas temu skrajnie konserwatywny influencer Matt Walsh nagrał film dokumentalny "What is a Woman?". W filmie tym pyta różnych specjalistów i zwykłych ludzi o ich definicję "kobiety". Między innymi pyta o to kobiety, idące w marszu w obronie praw kobiet. Dokument ten wywołał w Stanach ogromne kontrowersje. Wiele osób twierdziło, że zadanie tego pytania jest już samo w sobie obraźliwe. Oczywiście kwestia rozbija się o sprawy tożsamościowe.
  Bardzo mnie ciekawi co o tym sądzicie, czy zadawanie tego pytania samo w sobie jest niewłaściwe?  • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

   Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-11, 19:15:39               Odpowiedz

   Ani mnie ziębią, ani grzeją tego typu uwagi, czy to wypowiadane z powagą, czy żartem. Tacy "prawdziwi" mężczyźni chadzają w Polsce całymi stadami i nie sposób się nie uodpornić na ich prowokacyjne wys...ywy. Zabawne jest to, że takim antyfeministycznym żartownisiom wystarczy rzucić jednym dowcipem w ich kierunku, by nastąpiła prawdziwa obraza majestatu (sprawdzone parokrotnie). Nie mają za grosz dystansu do siebie.

   :))

   W pracy też mam do czynienia z kilkoma. Jakże oni cierpią, kiedy baba okazuje się w czymś lepsza od nich. :)   • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

    Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-11, 21:57:29               Odpowiedz

    Ok. Doczytałam, a właściwie rzuciłam okiem na to, o co w pytaniu chodzi. Zdaje się, że zadawane było w kontekście transpłciowości. Potem być może poczytam więcej (teraz jestem w drodze do domu) i może coś dopiszę, choć w tym temacie trzeba by elaboraty tworzyć.  • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

   Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-11, 23:54:05               Odpowiedz

   "Bardzo mnie ciekawi co o tym sądzicie, czy zadawanie tego pytania samo w sobie jest niewłaściwe?"

   Żeby odpowiedzieć na pytanie, musiałabym po pierwsze: obejrzeć film, po drugie być w skórze tych, z powodu których ktoś wpadł na pomysł domagania się odpowiedzi na pytanie, czym jest kobieta. Domyślam się jednak intencji autora i tego, że spodziewał się prostej, jednoznacznej odpowiedzi, bo w szkole podstawowej nauczyli go nieskomplikowanego podziału na dwie płcie, czyli podstaw w temacie bez zagłębiania się weń.

   Koniec monologu ;)   • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

    Autor: Visvitalis   Data: 2023-03-12, 11:14:09               Odpowiedz

    Z tego co piszesz rozumiem, że do stwierdzenia czy takie pytanie jest ok czy nie, potrzebujesz wiedzieć kto je stawia i kto może się poczuć pokrzywdzony tym pytaniem i dlaczego. Czy dobrze rozumiem Twoja odpowiedź?
    Zastanawiam się czy gdyby pytanie brzmiało "Czym jest człowiek?" też musielibyśmy wiedzieć kim jest ten kto pyta?

    Ja pytam, czy pytanie "Kim jest kobieta?" napisane kredą na chodniku, gdy nie wiemy kto je napisał, powinno zostać zmyte jak najszybciej jako obraźliwe, czy może sobie tam być jako neutralne moralnie?    • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

     Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-12, 12:39:42               Odpowiedz

     Napisane kredą "czym jest człowiek" odebrałabym jak chęć filozoficznego rozmyślania. Gdybym wiedziała, że zadającym to pytanie jest człowiek, z którego poglądów przebija mizantropia, spodziewałabym się jedynie negatywnych podtekstów.

     W pierwszym swoim tu poście zareagowałam dość pochopnie i sądziłam, że chodzi o celowe deprecjonowanie kobiet, choćby poprzez użycie słowa "czym" zamiast "kim". Rozumiem jednak, że traktujesz je zamiennie. To moje przewrażliwienie zrzucam na karb zmęczenia w momencie czytania, bycia w podróży, ale także obcowania z ludźmi, którzy na temat kobiet wyrażają się bynajmniej nie w samych superlatywach. Bywa, że plotą takie bzdury, że mi się oczy szeroko ze zdumienia otwierają. I plotą je głośno bez żadnych skrupułów. Nie wyobrażam sobie, bym tego rodzaju treści wypowiadała publicznie na temat mężczyzn, uogólniając przy tym na całą męską populację :) Gdyby ktoś z tych ludzi zadał mi pytanie "czym jest kobieta" spodziewałabym się albo wyświechtanego żartu, albo czegoś po prostu negatywnego. Zatem tak, wydaje mi się, że ma znaczenie, kto zadaje pytanie, w jakim celu, w jakim kontekście i jakim tonem.  • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

   Autor: Visvitalis   Data: 2023-03-12, 11:00:03               Odpowiedz

   Film "What is a Woman?" jest dostępny na CDA. Moje pytanie dotyczy jednak tego, czy samo zadawanie tego pytania jest niestosowne? Nie chodzi o to, żeby ocenić tego faceta, jego intencje, tylko samo pytanie.  • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

   Autor: 124she   Data: 2023-03-13, 21:16:46               Odpowiedz

   "Bardzo mnie ciekawi co o tym sądzicie, czy zadawanie tego pytania samo w sobie jest niewłaściwe?"

   Jak dla mnie takie pytanie jest ok, ja bym w pierwszym odruchu pomyślała, że ktoś mi się pyta o jakieś unikatowe cechy kobiet i generalnie czym się różnią od mężczyzn raczej w pozytywnym znaczeniu. No ale rozumiem, że to się może źle kojarzyć, bo przez wieki kobietom wmawiano, że ponieważ nie są takie same jak mężczyźni to znaczy, że są gorsze. Ja pewnie nie mam z tym problemu, bo się nigdy nie czułam gorsza wręcz na odwrót;)   • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

    Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-15, 12:39:00               Odpowiedz

    "Jak dla mnie takie pytanie jest ok, ja bym w pierwszym odruchu pomyślała,że ktoś mi się pyta o jakieś unikatowe cechy kobiet i generalnie czym się różnią od mężczyzn raczej w pozytywnym znaczeniu"

    Samo to, jak autor wątku określił pytającego - "skrajnie prawicowy" - nie przywodzi na myśl pozytywnych jego zamiarów w postaci miłych pogaduszek :))    • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

     Autor: fatum   Data: 2023-03-15, 13:25:14               Odpowiedz

     TD dobry z Ciebie jest detektyw. Brawo. Ciekawe, co jeszcze tutaj wyniuchasz? Mam pewne ...., ale nie napiszę, by Tobie nic nie sugerować.-:)P.S. miłe pogaduszki? A co to jest takiego?-:)    • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

     Autor: 124she   Data: 2023-03-16, 09:41:32               Odpowiedz

     "Samo to, jak autor wątku określił pytającego - "skrajnie prawicowy" - nie przywodzi na myśl pozytywnych jego zamiarów w postaci miłych pogaduszek :))"

     Pewnie masz rację, że intencje autora mogły niekoniecznie być dobre;) Ale pytanie nie wydaje mi się być niewłaściwe samo w sobie chociaż wyobrażam sobie, że reakcja ludzi mogła być różna.     • RE: Czy wolno pytać kim jest kobieta?

      Autor: fatum   Data: 2023-03-16, 12:39:25               Odpowiedz

      Lubię,gdy ludzie potrafią czytać pomiędzy wierszami. Wtedy ich IQ jest takie inspirujące inne IQ.-:) To się nazywa,że masz talent.-:) A TresDiscret ma....nie tylko talent.-:)