Forum dyskusyjne

RE: Zgłosić to do kuratorium?

Autor: mimbla1   Data: 2020-09-28, 12:20:17               

@EmmaBovary10

Złamanie zasad etyki zawodowej jest oczywiste. Czyli naruszenie praw pacjenta(fakt, że pacjentka była uczennicą a psycholog to psycholog szkolny nie jest istotny na tym etapie), zatem jeśli już to skargę powinna złożyć osoba skrzywdzona i proponowałabym zacząć od telefonu na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta. Ani dyrekcja szkoły ani kuratorium nie są w takiej sprawie właściwymi organami.

SiostrzyczkaDiesel umie z dużą pewnością siebie i bardzo kategorycznie pisać bzdury...

Zatem dla uporządkowania:

ad.1. do psychologa szkolnego uczeń może iść dobrowolnie i wcale nie musi "mieć na koncie" żadnych niepokojących zachowań. Tak samo jak nie-uczeń. Do psychologa co do zasady idzie się wtedy, kiedy ma się problem natury psychologicznej, którego się samemu nie jest w stanie rozwiązać. Idzie się po pomoc i poradę.

ad.2 W odniesieniu do osoby pełnoletniej nie istnieje w polskim prawie sytuacja, w której psycholog musi wezwać rodziców. Ba, nie istnieje nawet sytuacja, w której może to nie łamiąc prawa zrobić. Nie ma nawet prawa poinformować rodziców pacjenta, że udzielił porady. Bez względu na to, jak się to SiostrzyczceDiesel nie podoba władza rodzicielska kończy się nieodwołalnie po ukończeniu przez obywatela 18 roku życia. Przy okazji - w odniesieniu do pacjenta małoletniego zakres udzielanych rodzicom przez psychologa informacji ogranicza się do wskazań i zaleceń plus info diagnostyczne, ale w wąskim zakresie "co stwierdzono".

ad.3
Tuluzka to trafnie podsumowała, dodam tylko iż psychiatra poproszony o wydanie opinii psychiatrycznej jak najbardziej stwierdza w tej opinii iż pacjent cierpi na chorobę psychiczną o określonym numerku ze stosownej klasyfikacji albo też właśnie to, że pacjent na chorobą psychiczną nie cierpi. Na tym polega opinia psychiatryczna, na stwierdzeniu na piśmie czy pacjent jest chory czy nie (oczywiście ujęłam to językiem potocznym).

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku