Forum dyskusyjne

RE: CPTSD Complex Trauma - pytanie

Autor: Visvitalis   Data: 2020-07-04, 17:56:29               

Cieszę się, że informacje ode mnie Ci się przydały.
Psychotraumatologia to specjalizacja (studia podyplomowe) dla psychologów podobnie jak psychologia sądowa, interwencja kryzysowa, psychologia transportu czy diagnostyka. Polecam szukać przez stowarzyszenia, bo są też osoby mjanujące się psychotraumatologami po jakiejś pomorskiej szkole psychoanalitycznej. Z metodami, których skuteczność potwierdzona jest badaniami nie mają oni za dużo wspólnego. Rekomendacje dla metod pracy z traumą daje min NICE (National institute of health and care excellence). Wśród tych metod jest EMDR, ale nie tylko. Chodzi o to żeby znaleźć takiego specjalistę, który ma w swoim warsztacie terapię: EMDR, przetwarzania poznawczego, przedłużonej ekspozycji, narracyjną ekspozycyjną i inne zorientowane na tzw traumę rozwojową, żeby pracował z Tobą najlepszą dla Ciebie metodą, a nie np tylko EMDRem, bo tylko to ma w warsztacie. Dlatego proponuję psychotraumatologa, bo oni umieją pracować wszystkim tym co wymieniłam. To są wszystko metody pochodzące z CBT, a za razem specjalistyczne i według badań bardzo skuteczne. W tej chwili coraz więcej badań potwierdza skuteczność łączenia kilku typów oddziaływań w jednej terapii traumy. A complex-PTSD to nie jest proste PTSD i dlatego proponuję znaleźć specjalistę.
Co do EMDRu to nie wiem skąd masz takie informacje. Obawiam się, że ktoś Cię chciał oszukać lub nastraszyć. EMDR to metoda, którą pracuje się nawet z dziećmi i niemowlętami. To najlepiej przebadana metoda leczenia traumy i moim zdaniem, dużo łagodniejsza dla pacjenta i terapeuty w przypadku np traumy zgwałcenia niż np przetwarzanie poznawcze. Możesz poczytać o działaniu EMDR na stronie EMDR.org.pl.
Jak będziesz miała dalsze pytania to pisz śmiało. Jak chcesz porozmawiać o moich osobistych doświadczeniach, to chętnie, ale jakoś poza forum.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku