Artykuł

Bianca-Beata Kotoro

Bianca-Beata Kotoro

Stomia a seks - pytania pacjentów ze stomią


  Przez długi czas, wydawało mi się, że życie dopiero się zacznie - to prawdziwe życie. Ale zawsze na drodze znajdowała się jakaś przeszkoda, coś co trzeba było pokonać, czas który trzeba było odsiedzieć, jakieś nie zakończone sprawy, dług do spłacenia. Potem miało zacząć się życie. W końcu dotarło do mnie, że te przeszkody to było moje życie...
  Alfred Souza

"Czy nadal mogę uprawiać seks?" "Czy jest możliwe, aby mnie ktoś pokochał i chciał się ze mną kochać?" "Czy mogę mieć dzieci?" "Czy moje ciało z woreczkiem może być atrakcyjne dla kogoś?" Tak, tak - to najczęstsze pytania, które słyszę od kobiet i mężczyzn z wyłonioną stomią i zawsze na początku opowiadam rozmowę z trzydziestoletnią kobietą:
  "Mój pierwszy mąż odszedł ode mnie, gdy miałam czasową ileostomię na wygojenie zespolenia jelitowego, ale było całkiem jasne, że nie rozstaliśmy się z powodu tego, jak korzystam z toalety. Rozstaliśmy się, ponieważ do siebie nie pasowaliśmy! Spotkałam za jakiś czas nowego towarzysza serca i partnera życiowego. To, co go interesowało to moje zdrowie! On pokochał Mnie i tylko to się dla niego liczyło!"

A więc jeśli chcesz znaleźć życiowego partnera, który kocha ciebie, a nie twoje opakowanie, to stomia ci nie przeszkodzi. Poza tym, to dobry test na to, czym faktycznie interesuje się potencjalny wybranek czy wybranka?

Stomia - inaczej sztuczna przetoka. Słowo "stomia" pochodzi z języka greckiego i oznacza "otwór". Stomia jelitowa, inaczej nazywana sztucznym odbytem jest to sztuczne wyprowadzenie światła jelita (cienkiego lub grubego) poza jamę brzuszną. Umieszcza się ją na przedniej ścianie brzucha, gdzie istnieją odpowiednie warunki do zaopatrzenia w sprzęt stomijny. Więcej...
Źródło: Wikipedia

Jeśli chodzi o życie seksualne, ważne jest, aby odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie czy miałem/am udane życie seksualne przed operacją? Czy wszystko się w nim układało? Gdyż wyłonienie stomii nie wpływa na popęd seksualny! Ani na chęć przebywania z druga osobą w sytuacjach intymnych. Stomia sama w sobie nie jest chorobą - jest to chirurgicznie wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią ciała.

To prawda, że fizyczna zdolność u mężczyzn do osiągnięcia objawu zewnętrznego podniecenia, czyli erekcji (wzwodu penisa) zależy od tego, czy podczas operacji wyłonienia stomii zostały uszkodzone nerwy, które kontrolują erekcję i wytrysk nasienia. Im więcej cięć w okolicy krocza, tym większe ryzyko uszkodzenia nerwów. Dysfunkcje mogą rozciągać się od całkowitej impotencji po zdolność do erekcji bez zdolności do wytrysku. Szanse na wystąpienie komplikacji znacznie maleją, gdy operację wykonał doświadczony chirurg. Powikłania nie wynikają jednak z samej stomii, ale z przypadkowego nacięcia nerwów w okolicy odbytnicy.

Należy pamiętać, że udane życie intymne to nie tylko penetracja pochwy i wytrysk nasienia, to poznawanie, dotykanie, całowanie całego ciała od stóp do głów. Bez pomijania palców, łokci, uszu, pleców, klatki, nóg?aż zakończywszy na narządach intymnych. Częste kontakty seksualne z ukochaną osoba pobudzają ciało i umysł. Uczenie się erotycznej mapy ciała, szukanie punktów, w których odczuwanie bodźców seksualnych jest szczególnie silne - to długotrwały proces (obu stron).

Bezpieczny powrót do stosunków seksualnych to taki, kiedy wygoją się rany i kiedy wróci się do pełni sił. Próbowanie zbyt wcześnie po operacji może doprowadzić do porażki spowodowanej wyczerpaniem, co może nie być przyjemnym doświadczeniem.

W przypadku kobiet, operacja stomijna nie wpływa na zdolności seksualne, zapłodnienie lub ciąże, podczas której rozmiar i kształt stomii zmienia się, gdy zmienia się wielkość brzucha.

Główny problem u tych kobiet wiąże się z bolesnymi stosunkami. Uważa się, że wynika to z nieobecności odbytnicy, która amortyzuje pochwę podczas stosunku. Ważne więc jest znalezienie takich pozycji, które będą najbardziej komfortowe i przyjemne dla obu stron. Ból może także wynikać ze zwężania lub bliznowacenia pochwy po radykalnym usunięciu pęcherza. Ale przecież jedną z najprzyjemniejszych sfer erogennych dla kobiet jest łechtaczka, która jest narządem płciowym zewnętrznym i znajduje się w obrębie sromu właściwego. Jest ciałem jamistym zdolnym do wzwodu. Żołądź i napletek łechtaczki oraz jej błona śluzowa są zaopatrzone w liczne zakończenia narządów czuciowych, których drażnienie prowadzi do orgazmu.

Uszkodzenie autonomicznego systemu nerwowego może powodować obniżenie nawilżenia pochwy. Dobrze jest wtedy używać przy kontaktach seksualnych żelu nawilżającego do pochwy, do kupienia w każdej aptece bez recepty.

Pamiętajmy, iż najważniejszym narządem seksualnym jest mózg. To on decyduje o tym, co i jak przeżywamy. A najlepszym bodźcem pobudzającym (obok podniecenia seksualnego partnera) jest zdolność wyrażania uczuć! Przecież trzeba nie tylko znać techniki erotyczne, ale przede wszystkim nauczyć się żyć z drugą osobą oraz ją rozumieć. Spróbować wniknąć w jej psychikę ? to trudne, ale możliwe.

Czasem zdarzają się problemy z płodnością po wyłonieniu stomii u kobiet - spowodowane zrostami, wewnętrznymi bliznami powstałymi po zabiegu. Jeśli zrost wytworzy się w okolicy ujścia jajowodu, może blokować drogę spermy do jajeczka albo drogę jajeczka do macicy. Istnieją jednakże chirurgiczne procedury rozwiązania takich problemów np. zapłodnienie in-vitro. Niemniej w niektórych sytuacjach stomia może spowodować wręcz wzrost płodności u kobiet z chorobą Crohna ? zwłaszcza, jeśli miały przetokę pochwową, a operacja spowodowała remisję i rozwiązała ów problem.

Pamiętajmy - nasza seksualność zależy tylko od nas. Od tego na ile sami sobie pozwalamy ją w nas rozbudzić, na ile sami zaakceptujemy siebie, swoje ciało i swoje odczucia. Kiedy powiemy sobie, że czas na szczęśliwe życie seksualne jest właśnie teraz, gdyż tu i teraz to odpowiedni czas na nowy start, na nowe poznanie i odkrycie.Opublikowano: 2006-12-10Oceń artykuł:


Skomentuj artykuł
Zobacz komentarze do tego artykułu

 • Stomia a seks - pytania pacjentów ze stomią

  Autor: and1941mat   Data: 2010-05-27, 10:43:20               Odpowiedz

  Bardzo uważnie przeczytałem Pani artykół o problemach stomików przy zbliżeniach intymnych. Jestem stomikiem od 6 lat. Mam 69 lat. Cztery lata temu zmarła mi żona. Potem w niezwykły sposób poznałem inną kobietę. Jest obecnie moją drugą żoną i jest o 16 lat odemnie młodsza. Jej potrzeby seksualne są d... Czytaj dalej

Zobacz więcej komentarzy