Gorące wiadomości

CBOS: Polacy podzieleni w sprawie eutanazji

Więcej jest w Polsce przeciwników niż zwolenników zjawiska eutanazji, jednocześnie jednak przeważa akceptacja dla poszczególnych praktyk eutanatycznych, np. skrócenia życia nieuleczalnie chorej osoby, odłączenie aparatury podtrzymującej funkcje życiowe u pacjenta z uszkodzonym mózgiem lub przerwanie ciąży w przypadku uszkodzenia płodu - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

W pytaniu dotyczącym ogólnego stosunku do eutanazji jedynie 35% ankietowanych przez CBOS wyraziło poparcie, natomiast 48% sprzeciw wobec tego zjawiska (11% badanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie, a 6% przyznało, że nie rozumie pojęcia eutanazja). Jednak na pytanie o to, czy prawo powinno zezwalać na skrócenie życia nieuleczalnie chorego pacjenta, za zgodą jego i jego rodziny, więcej osób odpowiedziało pozytywnie (48%) niż negatywnie (37%). Oznacza to, że przyzwolenie na działania przyspieszające śmierć jest większe, jeśli nie używa się terminu eutanazja.

Jeszcze większa jest akceptacja działań eutanatycznych, jeśli dotyczą one osób nieprzytomnych, z uszkodzeniami mózgu, których funkcje życiowe podtrzymywane są za pomocą specjalistycznej aparatury. W takiej sytuacji ponad połowa ankietowanych (55%) uważa za dopuszczalne odłączenie ich od aparatury podtrzymującej życie. Sprzeciw wobec takich działań wyraziło tylko 29% badanych.

Wśród badanych zdecydowanie przeważało poparcie dla przerwania ciąży w przypadku stwierdzenia uszkodzenia płodu - za dopuszczalne uznało takie działania 63% ankietowanych, przeciwnego zdania było 23%. Ponad połowa pytanych (54%) zaakceptowała także niepodtrzymywanie życia wcześniaków, u których stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie mózgu bądź schorzenie wymagające ciągłego stosowania specjalistycznej aparatury. Sprzeciw wobec takich praktyk wyraziło 26%. Najmniejsze przyzwolenie (choć i tu odsetek zwolenników był większy niż przeciwników - 44 vs 33) wyrażano w przypadku "bezbolesnego zakończenia życia noworodka, który urodził się z ciężkimi uszkodzeniami ciała lub mózgu i pewne jest, że nie będzie mógł normalnie się rozwijać, a rodzice wyrażają zgodę na przyspieszenie jego śmierci".

We wszystkich pytaniach - zarówno dotyczących działań eutanatycznych wobec osób dorosłych, jak i eutanazji okołoporodowej i poporodowej - stosunkowo duży był odsetek osób, które nie potrafiły zająć określonego stanowiska - od 12 do 23% .

Według CBOS poparcie dla eutanazji w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie od 1999 r. Odsetek zwolenników eutanazji waha się wokół 50%, natomiast przeciwników - w granicach 36-39%. Omawiane badanie przeprowadzono 6-9 maja bieżącego roku na reprezentatywnej, losowej próbie 1052 dorosłych Polaków.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz