Gorące wiadomości

Reorganizacja mózgu po uszkodzeniu rdzenia kręgowego

Po poważnym uszkodzeniu rdzenia kręgowego w mózgu dochodzi do przebudowy i nowej organizacji połączeń nerwowych przychodzących z różnych części ciała - informują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature Neuroscience". Podczas większości urazów rdzenia kręgowego dochodzi do uszkodzenia połączeń nerwowych przekazujących sygnały z kończyn do mózgu, a te neurony które przeżywają uraz tworzą zwykle nowe połączenia.

Arko Ghosh wraz z kolegami z University of Zurich and Swiss Federal Institute of Technology stworzył mapę połączeń mózgu z rdzeniem kręgowym szczura po urazie rdzenia kręgowego. Naukowcy skupili się na lokalizacji tzw. neuronów korowo-kręgowych i badali z jakich części kory mózgu pochodzą komórki nerwowe dające wypustki do różnych części rdzenia.

Okazało się, że po uszkodzeniu rdzenia kręgowego szczura, które powodowało zaburzenia w poruszaniu tylnymi kończynami, neurony odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów na trasie kora mózgowa - rdzeń - kończyny tylne, które przeżyły uraz są przemieszczane do regionów mózgu zazwyczaj odpowiedzialnych za unerwienie przednich kończyn.

Ponadto naukowcy zaobserwowali, że w mózgu tych gryzoni dochodzi do zwiększenia liczby wypustek neuronów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji czuciowej pochodzącej z przednich kończyn. Zdaniem badaczy ich wyniki tłumaczą jak zmiany anatomiczne obserwowane w samym rdzeniu kręgowym wpływają na zmiany w korze mózgu.

Jak podkreślają autorzy pracy, pomimo że przyczyny takiej reorganizacji połączeń nerwowych nie są na razie jasne, ich odkrycie wskazuje na to, że regiony mózgu nie otrzymujące żadnych sygnałów przychodzących z rdzenia są ponownie unerwiane tak aby móc przyjąć większą porcję informacji z nieuszkodzonych kończyn i w ten sposób zrekompensować powstałe na skutek urazu upośledzenia funkcjonalne.

Opublikowano: 2009-12-22

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz