Gorące wiadomości

Azja mogła być kolebką małp właściwych

Kolebką hominidów mogła być Azja, a nie kontynent afrykański. Zdaniem członków międzynarodowej grupy badaczy wskazują na to ostatnie odkrycia szczątków kostnych małp z oligocenu dokonane na terenie Pakistanu. Wyniki tych prac publikuje bieżący numer magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zdaniem badaczy, ewolucja właśnie tych rodzin azjatyckich małp mogła zaowocować dalszym rozwojem podrzędu małp właściwych, którego efektem jest powstanie hominidów i ostatecznie człowieka współczesnego.

W trakcie prac wykopaliskowych przeprowadzonych pomiędzy 2000 a 2004 r. przez międzynarodową grupę paleontologów w centralnym Pakistanie natknięto się na skamieniałe pozostałości kostne kilkudziesięciu osobników należących do wymarłych gatunków małp. Znaleziska z Beludżystanu to głównie zęby - fragmenty szkieletu stanowiące bardzo dobry wskaźnik przynależności gatunkowej zwierząt kopalnych.

Szczątki uzębienia odnalezione ostatnio przez badaczy w Pakistanie nie należą do naszych bezpośrednich przodków z rodziny hominidów (człowiekowatych), która powstała zaledwie - biorąc pod uwagę skalę czasu ewolucji ssaków - ok. 6-7 mln lat temu. Znaleziska pochodzą z epoki oligocenu i liczą co najmniej 30 mln lat.

Członkowie Francuskiej Misji Antropologicznej kierowanej przez Laurent Marivaux z Instytutu Nauk Ewolucyjnych Uniwersytetu w Montpellier natrafili na szczątki kopalnych małp na stanowisku Paali Nala, leżącym ok. 30 km od wsi Dera Bugti, w środkowym Pakistanie.

Zdaniem naukowców pozostałości należą do przedstawicieli trzech różnych gatunków zaklasyfikowanych do rodzin Eosimiidae i Amphipithecidae - dwóch kopalnych rodzin rzędu naczelnych. Człowiek współczesny - jedyny żyjący przedstawiciel podrodziny Homininae - zaliczany jest do tego samego rzędu, podrzędu małp właściwych (Anthropoidea), nadrodziny małp wąskonosych (Cathrrhini) i rodziny człowiekowatych (Hominidae).

Poza zidentyfikowanymi gatunkami z okresu oligocenu paleontolodzy odnaleźli również szczątki dwóch nieznanych dotychczas gatunków kopalnych. Zostały on nazwane Bugtipithecus inexpectans oraz Phileosimias brahuiorum - od nazwy ludu zamieszkującego region, w którym dokonano odkrycia oraz narzecza językowego używanego przez mieszkańców okolicy.

Na podstawie poczynionych w ostatnich latach odkryć z terenów Chin i Azji południowo-wschodniej wiadomo, że obie rodziny małp, do których należą pozostałości z Pakistanu, odegrały kluczową rolę w ewolucji naczelnych na terenie kontynentu azjatyckiego. Odkrycia potwierdzają ich szeroką propagację na południu kontynentu w eocenie. Obecność szczątków w Paali Nala potwierdza również fakt, że małpy przeżyły okres ciężkich warunków klimatycznych na przełomie eocenu i oligocenu.

Dotychczasowe badania antropologiczne skłaniają większość naukowców do uznania Afryki za kolebkę człowiekowatych. To stąd pochodzą wszystkie najstarsze znaleziska hominidów i przodków naszego gatunku. Odkrycia z Pakistanu rzucają nowe światło na ewolucję rzędu naczelnych, podkreślając ważną rolę, jaką w procesie ewolucji małp odegrały gatunki zasiedlające kontynent azjatycki.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz