Gorące wiadomości

Kobiety dłużej oglądają telewizję niż mężczyźni

W 2008 r. statystyczna Polka powyżej 16-tego roku życia każdego dnia oglądała telewizję średnio przez 3 godz. i 48 min. To o ponad 21 minut więcej w porównaniu do mężczyzn w tym samym wieku - wynika z badania TNS OBOP "Kobieta z pilotem".
Od 1997 r., kiedy TNS OBOP rozpoczął badania telemetryczne, kobiety poświęcają na oglądanie telewizji więcej czasu niż mężczyźni. Największa różnica miała miejsce w 2007 r., kiedy panie oglądały telewizję średnio o 26 minut dziennie dłużej niż mężczyźni.

Najwięcej czasu kobiety przeznaczają na oglądanie stacji TVP1 (w okresie od marca ub.r. do lutego br. - 24 proc. całkowitego czasu spędzonego przed telewizorem). Kolejne miejsca zajmują: TVP2, TVN oraz Polsat. Panowie w tym samym okresie najchętniej oglądali: TVP1, TVP2, Polsat, TVN.

Stacjami, których widownię stanowią przede wszystkim kobiety to Mezzo, Zone Romantica, oraz JimJam. Dla porównania, stacjami o najbardziej męskiej widowni w tym samym okresie były Sport Klub+, Canal+ Sport2 oraz Patio TV.

W okresie od 1 marca 2008 do 28 lutego 2009 r. niespełna jedną czwartą (24 proc.) czasu spędzonego na oglądaniu czterech najpopularniejszych stacji (TVP1, TVP2, Polsat i TVN) kobiety przeznaczyły na oglądanie seriali. Przez kolejne 19 proc. czasu oglądały filmy, a 13 proc. przeznaczyły na rozrywkę. Mężczyźni najwięcej czasu przeznaczyli w tym okresie na oglądanie filmów (23 proc.). Seriale znalazły się na drugim miejscu - 20 proc. czasu.

Najchętniej oglądanym przez kobiety programem był serial "M jak miłość". Premierowe odcinki oglądało średnio 4,9 mln pań w Polsce (61 proc. kobiet oglądających telewizję w tym czasie). Kolejne miejsca zajęły zmagania polskiej reprezentacji w piłce nożnej z drużynami Austrii, Niemiec i Chorwacji podczas Mistrzostw Europy.

Jak podkreślono w informacji TNS OBOP, choć kobiety przeznaczają na oglądanie telewizji więcej czasu niż mężczyźni, w ciągu doby jest też pora bardziej "męska" - między północą a 6 rano.

Dane pochodzą z elektronicznego pomiaru widowni telewizyjnej prowadzonego przez TNS OBOP od 1997 r. na próbie 3071 osób powyżej 4 roku życia, bez uwzględnienia widowni gościnnej.

Opublikowano: 2009-03-05

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz