Gorące wiadomości

Małpy potrafią dodawać w pamięci

Makaki potrafią przeprowadzić w pamięci operację prostego dodawania - donoszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Public Library of Science Biology". Badaczki z Duke University w USA, Elizabeth Brannon i Jessica Cantlon, przeprowadziły prosty eksperyment z udziałem makaków i, dla porównania, studentów college'u. Okazało się, że małpy wypadły tylko trochę gorzej od studentów.

Makaki posadzono przed dotykowym ekranem komputera. Najpierw na ekranie pokazywano im kilka kropek. Następnie kropki znikały, a na ich miejsce pojawiały się takie same kropki, ale w innej konfiguracji i liczbie. Po chwili pokazywano na tym samym ekranie dwa kwadratowe pola - w jednym była suma kropek z dwu poprzednich ekranów, w drugim - inna liczba kropek. Małpy były nagradzane za wskazanie pola z prawidłową sumą kropek.

Ten sam test pokazywano studentom. Przy czym mieli oni jak najszybciej wskazać właściwą sumę, bez liczenia pojedynczych kropek.

Trafność odpowiedzi studentów wyniosła 94 proc., a małp - 76 proc. Przeciętny czas odpowiedzi w obu grupach zajmował około jednej sekundy. Trafność odpowiedzi obu grup malała wtedy, kiedy dwa pola na ostatnim ekranie miały podobną liczbę kropek - na przykład 11 i 12. Co ciekawe, statystyka błędów w obu grupach była bardzo podobna.

Zdaniem naukowców, badania te mogą świadczyć o wspólnych ewolucyjnych początkach zdolności arytmetycznych u ludzi i zwierząt. - Wiedzieliśmy, że zwierzęta potrafią odróżniać liczbę przedmiotów. Było jednak mniej dowodów na to, że potrafią również radzić sobie z zadaniami arytmetycznymi, takimi jak dodawanie - mówi Jessica Cantlon.

Opublikowano: 2007-12-21

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników

  • Małpy potrafią dodawać w pamięci

    Autor: XXXL   Data: 2007-12-21, 17:04:02               Odpowiedz

    Mogłoby to dowodzić, że małpy i studenci wywodzą się od wspólnego przodka.
    Już wcześniej miałem takie podejrzenia, ale nie było na to empirycznych dowodów. Niemniej akademiki w dużym stopniu przypominają ogrody zoologiczne i takie wnioski można było wysnuć znacznie wcześniej. Konieczne są da... Czytaj dalej



Zobacz więcej komentarzy