Gorące wiadomości

Sprawdź, czy twoje dziecko reaguje na imię

Roczne dzieci, które nie reagują na własne imię, są bardziej narażone na zaburzenia autystyczne, niż rówieśnicy, którzy reagują na nie po jednym lub dwóch powtórzeniach - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Praca, którą publikuje pismo "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine", rodzi nadzieję na prosty test wcześnie wykrywający ryzyko autyzmu u dziecka. Jak podkreślają autorzy artykułu, im szybciej wykryje się zaburzenia autystyczne, tym wcześniej można zastosować odpowiednie metody terapii i tym większe są szanse na poprawę stanu zdrowia małego pacjenta.

Obecnie to poważne zaburzenie w rozwoju mózgu najczęściej diagnozuje się około trzeciego roku życia dziecka. Do najbardziej znanych objawów autyzmu zalicza się trudności w kontaktach i komunikacji z innymi ludźmi oraz nietypowe zachowania, takie jak czynności rytualne, samookaleczanie się, uderzanie głową. W rzeczywistości, występuje wiele postaci tego zaburzenia, które mogą nawet znacznie różnić się objawami. Dlatego lekarze często używają określenia "spektrum zaburzeń autystycznych".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Sacramento przeprowadzili badania na grupie 101 małych dzieci o podwyższonym ryzyku wystąpienia autyzmu, tj. takich, których starsze rodzeństwo cierpi na autyzm. Dla porównania, testom poddano też 46 dzieci o niskim ryzyku zaburzeń autystycznych. Gdy dzieci ukończyły pół roku, przeprowadzono test oceniający ich reakcję na własne imię. Badania powtórzono u rocznych dzieci.

Jak przypominają autorzy pracy, brak reakcji na własne imię jest jednym z nietypowych zachowań odróżniających dzieci autystyczne od dzieci zdrowych, a nawet opóźnionych w rozwoju.

W czasie testu dziecko bawiło się przy stole, a jeden z badaczy krążący za plecami malucha wypowiadał wyraźnie jego imię. Jeśli pacjent nie zareagował po 3 sekundach, badacz ponawiał próbę.

U trzech czwartych dzieci, które nie reagowały na własne imię w wieku 12 miesięcy, stwierdzono zaburzenia rozwoju, w tym zaburzenia autystyczne, po ukończeniu 2 lat. Połowa dwulatków, u których stwierdzono autyzm, nie przeszła tego testu w wieku 12 miesięcy. Z kolei w grupie dzieci, które jako dwulatki nie miały zaburzeń autystycznych, aż 89 proc. reagowało na własne imię po jednym lub dwóch powtórzeniach.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te sugerują, że brak reakcji na własne imię u rocznego dziecka może świadczyć o ryzyku wystąpienia u niego objawów autyzmu w przyszłości. Taki test można łatwo wykonywać przy okazji okresowych badań dzieci, zapewniają naukowcy.

Badacze zaznaczają jednak, że test ten nie pozwoli zidentyfikować wszystkich maluchów narażonych na autystyczne zaburzenia rozwojowe.

Opublikowano: 2007-04-10

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz