Gorące wiadomości

W kwietniowym numerze "Charakterów"

Zmierzch bogów, czyli nikt nie rodzi się mężczyzną
Wszystko wskazuje na to, że świat Zachodu przechodzi od mniej więcej stulecia poważny kryzys męskości. Już samo hasło "kryzys męskości" robi zawrotną karierę. Po wpisaniu tej frazy do wyszukiwarki internetowej, pojawia się aż 20 tysięcy adresów! A przecież miało być tak wspaniale... Wydawało się, że mężczyzna to korona i król stworzenia... O tym, dlaczego tak nie jest i o kłopotach z męskością pisze Bartłomiej Dobroczyński.

Mężczyźni mają gorzej Charaktery - okładka kwietniowego numeru
Znaczenie pojęcia "być mężczyzną" wciąż ewoluuje. Nie wystarczy urodzić się chłopcem, by być mężczyzną. Nad tym, czym jest męskość w dzisiejszych czasach zastanawiają się Zofia Milska-Wrzosińska i Andrzej Wiśniewski.

Siedem cnót głównych
Dzisiejszego mężczyznę powinno charakteryzować siedem cnót: wyrazistość, stabilność, uważność, czułość, zdolność do konfrontacji, zdobywczość i umiejętność dbania o siebie. Mieć w sobie te cnoty, rozwijać je i pielęgnować ? to sprawa niełatwa. O kłopotach z pielęgnowaniem i rozwijaniem męskich cnót pisze Piotr Fijewski.

Pręga po pasie
Syndrom Gardnera, syndrom odrzucenia rodzica, PAS - te suche pojęcia kryją niewyobrażalne tragedie dziecięce. Dramaty zawinione przez ludzi, którzy powinni być dla dzieci opoką - przez rodziców. Oni czasem uznają, że najlepszą bronią w sporze z partnerem jest właśnie dziecko. Zapominają, że ich pełna emocji gra pozostawi w duszy małego człowieka pręgę. Pręgę na całe życie - pisze Agnieszka Kawula.

Terror pajdokracji
Jak głoszą postmodernistyczne teorie wychowawcze, pedagogika jest inkwizycją XX wieku, a rodzice i opiekunowie to oprawcy, ograniczający przyrodzoną wolność dziecka. Nad tym, czy aby nie takie właśnie poglądy doprowadziły do tego, że dziś wielu rodziców nie ma pojęcia, jak postępować z własnymi dziećmi zastanawia się Małgorzata Nowotka.

Marzenie spełnione
Zdajemy relację z efektów przeprowadzonej w lutym, z okazji 10-lecia "Charakterów", aukcji internetowej, z której dochód przekazaliśmy na rzecz Fundacji "Mam Marzenie".

Wariat, czyli kto
"Wariat to skrajnie intrygujący termin, który dzisiaj stracił to znaczenie, jakie miał, gdy zaczynałem pracować jako psychiatra. W owym czasie nazwanie tak kogoś było równoznaczne z obrazą" - pisze Vittorio Andreoli, jeden z najwybitniejszych współczesnych psychiatrów. Publikujemy fragmenty jego najnowszej książki.

Gotowi na Abu Ghraib
Czy można mówić o współodpowiedzialności Polaków za niehumanitarne traktowanie ludzi podejrzewanych o terroryzm, w tym Irakijczyków? Nie, to bzdura - ciśnie się na usta pierwsza odpowiedź. A jednak rzecz nie jest wcale taka oczywista... O mechanizmach, które powodują, że w więźniach Abu Ghraib dostrzegamy półludzi, pisze Michał Bilewicz.

Pomocnik: jak się uczyć, aby się nauczyć
Podpowiadamy, w jaki sposób zdać każdy, również życiowy, egzamin.

Genialny kuzyn Darwina
Sylwetkę sir Francisa Galtona, angielskiego ekscentryka, ale i jednego z pionierów psychologii różnic indywidualnych, przybliża Cezary W. Domański.

Oko w plecach
Czy zdarzyło ci się kiedyś pomylić bodźce słuchowe ze wzrokowymi? Chyba nigdy. Samo pytanie wydaje się niedorzeczne. Okazuje się jednak, że doświadczanie jednego zmysłu za pomocą drugiego jest jak najbardziej możliwe - twierdzi Marek Binder. I wyjaśnia czym jest substytucja sensoryczna.

Do czego służy łóżko
Jak i dlaczego oszukujemy w seksie? Dlaczego ją wieczorem głowa nie boli, gdy on naprawi kran? Po co udawać orgazm? Czy to opłacalne? A czy seks może być karą? Na te i wiele innych pytań odpowiada seksuolog Wiesław Sokoluk.

Trwoga, śmierć, seks i drżenie
Myśl, że umrzemy, wywołuje w nas różne, często paradoksalne, reakcje. Pojawia się niechęć do obcych, do sztuki i... do własnej seksualności. Mężczyźni przestają reagować na wdzięki kobiet, a zarazem pragną mieć więcej dzieci. Tylko z kim? ? zastanawiają się Julia Boguszewska i Wiesław Łukaszewski.

Rwać włosy z głowy
Kto chciałby rwać sobie włosy z głowy? Chyba że w skrajnej rozpaczy albo złości. A jednak są osoby, które nawykowo wyrywają sobie włosy i nie potrafią przestać. Schorzenie, na które cierpią, nazywa się trichotillomania. Piszą o tym Anna Nowosielska i Patrycja Kozera.

Poradnia DDA
Kącik poświęcony problemom Dorosłych Dzieci Alkoholików i porady Wandy Sztander. Tym razem o trudnych związkach z dziećmi alkoholików.

Wieczny chłopiec musi wybrać...
Bycie mężczyzną to kwestia woli, wyboru pewnego stylu życia, lecz także duchowego powołania - dowodzi jezuita Jacek Prusak.

Jak co miesiąc:
Charakterystyki,
Psychopapka, Forum,
Szymborski,
Doniesienia z planety mózg,
Peryskop,
Maruszewski,
Psychowieści,
Psychologowie w sieci,
Konkurs o indeks,
Poczta,
Książnica,
Prenumerata,
Agencja Chara-kiri,
Słowa Obrazy Dźwięki,
Awdiejew.

Opublikowano: 2007-04-03

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz