Gorące wiadomości

PSEP interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ustawy o zawodzie psychologa

Polskie Stowarzyszenie Edukacji Prawnej na skutek niepokojących sygnałów ze środowiska psychologów, wystosowało do Rzecznika Praw Obywatelskich pismo dotyczące naruszenia prawa wolności wykonywania zawodu psychologa z przekazanym zamieszczonym poniżej listem jednej z psycholog. Poinformowało także o tym naruszeniu również Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz forum dyskusyjne studentów psychologii. Z uwagi na wagę problemu ewidentnego blokowania możliwości wykonywania zawodu psychologa przez samorząd zawodowy oraz konieczność jak najszybszego wyeliminowania stanu faktycznego niezgodnego z prawem, PSEP liczy na szybkie zainteresowanie tą interwencją.

    W związku z wejściem w życie Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w dniu 01 stycznia 2006 r., spotkałam się z odmową zatrudnienia mnie na stanowisku psychologa przez pracodawcę, który twierdzi, że nie spełniam wymogów stawianych przez Ustawę. Pracodawca powoływał się na zapis w Ustawie oraz na interpretację tego zapisu podaną przez Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o artykuł 7 Ustawy, zgodnie z którym prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Ponieważ nie ma jeszcze przepisów wykonawczych do wspomnianej ustawy, a co za tym idzie nie na Regionalnych Izb Psychologów i tym samym list psychologów, nie mogę spełniać tego warunku. Co więcej żaden psycholog, do czasu powstania Regionalnych Izb Psychologów, nie spełni tego warunku. Według interpretacji wymienionego wyżej Departamentu, w obecnej sytuacji prawnej, nie ma możliwości zatrudniania psychologów.

    Zwracam się do Pana z prośbą o interwencję w tej sprawie. Tym bardziej, że z informacji uzyskanych w Polskim Towarzystwie Psychologicznym wynika, że taka sytuacja może trwać kilka miesięcy (potrzebny jest czas na wydanie aktów wykonawczych i utworzenie Regionalnych Izb Psychologów). Dla mnie oznacza to kilkumiesięczny okres bezrobocia, ponieważ w chwili obecnej nie mam pracy ani prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Powstałą sytuację i uniemożliwienie mi podjęcia pracy uważam za niezgodną z Konstytucją, a szczególnie z Art. 65.&1 Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa. oraz z Art. 67.&2 Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

Źródło: PSEP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz