Gorące wiadomości

Chrapanie spowalnia rozwój umysłowy dziecka

Dzieci, które chrapią tak głośno, że same budzą się ze snu, mają słabsze wyniki w testach oceniających rozwój umysłowy niż ich rówieśnicy - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza specjalistyczne pismo "Prediatrics". Chrapanie jest uważane za objaw poważnych zaburzeń oddychania w czasie snu, tzw. bezdechu sennego. Jak wynika z badań, dorośli, którzy chrapią są nie tylko mniej wypoczęci i mniej sprawni intelektualnie w ciągu dnia, ale też bardziej narażeni na choroby serca lub cukrzycę typu II.

Najnowsze badania amerykańskie dowodzą, że zaburzenia oddychania we śnie szkodzą również dzieciom, a zwłaszcza ich rozwojowi umysłowemu. Naukowcy pod kierunkiem dra Hawleya E. Montgomery-Downsa z West Virginia University w Morgantown oraz dra Davida Gozala z University of Louisville w Kentucky doszli do takich wniosków po przebadaniu grupy 35 zdrowych dzieci, o średniej wieku nieco ponad 8 miesięcy. Oceniali, czy zachodzi jakiś związek między chrapaniem dziecka, a jego rozwojem umysłowym oraz sprawdzili, jak na tę zależność wpływa kontakt dziecka z dymem papierosowym.

Okazało się, że dzieci budzące się z powodu własnego chrapania miały gorsze wyniki w testach oceniających rozwój umysłowy w porównaniu z rówieśnikami. Ponadto dzieci, które miały w domu kontakt z dymem papierosowym, były bardziej narażone na zaburzenia oddychania we śnie i budzenie się z powodu chrapania.

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz