Gorące wiadomości

Lepsza opieka nad uzależnionymi od narkotyków

Ponad dwa miliony mieszkańców Unii Europejskiej jest uzależnionych od narkotyków, z czego ponad milion stosuje narkotyki dożylnie; z leczenia substytucyjnego korzysta ponad pół miliona uzależnionych - wynika z najnowszego raportu unijnej agencji do spraw narkotyków - European Monitoring Centre for Drugs and Drugs Addiction (EMCDDA).

Liczbę uzależnionych od narkotyków agencja szacuje na mniej niż 2,1 mln, jednak osób używających substancji psychoaktywnych jest znacznie więcej. Marihuany spróbowało w swoim życiu aż 62 mln Europejczyków (ponad 20% dorosłej populacji), a około 20 mln stosowało ten narkotyk w ostatnim roku.

Raport unijnej agencji zwraca też uwagę na rosnącą popularność niektórych substancji. Należy do nich kokaina, której próbowało ok. 9 milionów Europejczyków (3% wszystkich dorosłych). Od 3 do 3,5 miliona osób (1% wszystkich dorosłych) prawdopodobnie zażyło ten narkotyk w ostatnim roku, z czego około 1,5 miliona osób (0,5% wszystkich dorosłych) zażywa ją obecnie. Stosujący kokainę to najczęściej młodzi (15-34 lat) mężczyźni, mieszkańcy miast. Nadal popularne są także tabletki ecstasy. W ostatnim czasie zażywało je aż 2,6 mln dorosłych Europejczyków (0,8% populacji).

Według EMCDDA narkotyki dożylnie przyjmuje około miliona Europejczyków. Poprawia się jednak opieka nad tymi osobami w zakresie zapobiegania AIDS. Raport podkreśla, że obecnie to kontakty heteroseksualne, a nie dożylne przyjmowanie narkotyków, są najczęstszą przyczyną zakażeń HIV w Europie. Poprawił się też dostęp nosicieli HIV przyjmujących narkotyki dożylnie do wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART). Ponad 75% osób wymagających takiego leczenia ma do niego dostęp w większości państw Europy Zachodniej. Gorzej jest w państwach nadbałtyckich. Na przykład na Łotwie w ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba zachorowań na AIDS wśród osób przyjmujących narkotyki dożylnie i będących nosicielami wirusa HIV.

Poprawia się też dostęp osób uzależnionych do leczenia substytucyjnego. Obecnie takim leczeniem objętych jest co najmniej 530 tys. pacjentów w 28 krajach Europy (UE, Norwegii, Bułgarii i Rumunii).

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz