Porady psychologiczne

Jak poradzić sobie z atakami paniki?

Mam 49 lat. Od pewnego czasu mam ataki lęku, szczególnie w nocy. Budzę się kilka razy z uczuciem paniki i nie mogę zasnąć. Od 4-5 rano już nie śpię. W głowie gonitwa myśli, zmartwień, różnych wrażeń. Gdy już wstanę, przez cały dzień jestem przygnębiona i zmęczona. Czy to może być depresja? Czy powinnam brać jakieś leki? Taki stan bardzo mnie niepokoi.

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Z opisanych objawów wynika, że może Pani cierpieć na zespół depresyjno-lękowy z napadami lęku i paniki. Objawami schorzenia, poza charakterystycznym kołataniem serca, są też pocenie się, uczucie duszności, czy suchość w ustach. Do tego dochodzą objawy depresji, jak właśnie przygnębienie, obniżony nastrój i napęd.

Powinna Pani zgłosić się do lekarza psychiatry lub psychologa, który zleci wykonanie testów MMPI oraz Hamiltona, umożliwiających dokładne zdiagnozowanie choroby. Warto wiedzieć, że tego typu schorzenie może być spowodowane konfliktami zewnętrznymi, których rozwiązanie wydaje się osobie chorej niemożliwe lub wiąże się z ogromnym poczuciem stresu. Do różnego rodzaju leków i nerwic może prowadzić trauma wynikająca z tragedii lub spowodowana bieżącymi przykrymi zdarzeniami.

Zespół depresyjno-lękowy leczy się dwutorowo. Lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, które, w Pani przypadku, powinny także zawierać komponenty nasenne. Ważna jest też psychoterapia w nurcie behawioralno-poznawczym. Dzięki niej pacjent nabywa umiejętność rozpoznawania i kwestionowania chorych wzorców myślenia i przekonań. Psychoterapia wpływa na sposób radzenia sobie w przeróżnych sytuacjach, uczy nowych, zdrowszych sposobów funkcjonowania.

Najlepsze wyniki można osiągnąć dzięki terapii prowadzonej w ośrodku stacjonarnym, trwającej min. 4-6 tygodni, która wspomagana jest farmakoterapią pod ścisłą kontrolą i obserwacją lekarza psychiatry. Ponadto w leczeniu stosuje się dodatkowe techniki, jak fototerapia, czyli terapia światłem, poprawiająca samopoczucie i ogólny stan zdrowia oraz muzykoterapia i ćwiczenia relaksacyjne niwelujące stres.






Inne porady