Katalog



  • Elżbieta Wdowiarska, Dlaczego warto wybrać dla dziecka pełnosprawnego szkołę integracyjną?

    Idea kształcenia integracyjnego wyłoniła się na Zachodzie już w latach 60. XX wieku. Kształcenie integracyjne, czyli wspólne nauczanie i wychowanie dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych ma na celu wspomaganie rozwoju obu grup wychowanków oraz budowanie między nimi prawidłowych relacji opartych na wzajemnej akceptacji i gotowości do współpracy.


  • Jakub B. Bączek, Drużyna sportowa a obniżanie stresu, na przykładzie piłki siatkowej

    Piłka siatkowa to sport specyficzny z wielu względów. Płaszczyzny refleksji nad tą dyscypliną mogą być bardzo różne.


  • Andrzej Lipczyński, Grupa i jej moralne i niemoralne zachowanie z perspektywy psychologii społecznej

    Inspiracją do napisania tego artykułu są powtarzające się zachowania pseudokibiców na stadionach sportowych piłki nożnej, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.


  • Andrzej Augustynek, Lęk w narciarstwie wyczynowym i sposoby jego przezwyciężania

    Wielu uprawiających narciarstwo zarówno wyczynowo, jak i amatorsko, zna uczucie lęku i strachu. Najpierw wyobrażając sobie, co ich czeka na stoku przeżywają lęk, a potem, gdy staną na nim - strach.


  • Jadwiga Kłodecka-Różalska, O treningu mentalnym, dorobku i przyszłych zastosowaniach psychologii w polskim sporcie

    Wielkie osiągnięcia mają swój początek w głowie. Psychologia sportu jako nowa dziedzina wiedzy stosowanej Przegląd literatury wskazuje na to, że relacje między sportem i psychologią mają długą historię, sięgającą pierwszych eksperymentów Tripletta [121], w których badacz zajmował się czynnikami wpływającymi na wyniki cyklistów.


  • Jakub B. Bączek, Problem sięgania po alkohol przez sportowców

    Niektórzy autorzy zaliczają alkohol do składników pożywienia [1], niektórzy do narkotyków [2], a jeszcze inni traktują go jako środek dopingujący [3].


  • Marek Graczyk, Psycholog w polskiej misji olimpijskiej - jego rola i zadania

    Wprowadzenie Historia uczestnictwa psychologów w polskiej misji olimpijskiej ma już ponad 25 lat.


  • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Trenuj psychikę jak ciało

    Dr Jan Blecharz z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, psycholog sportu, od trzech lat pracujący z Adamem Małyszem, od czterech - z parą łyżwiarzy - Dorotą Zagórską i Mariuszem Siudkiem, opiekujący się też strzelcami (m.


  • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Tylko dla orłów

    O skoczkach narciarskich mówi się per samobójcy. Czy skoczek się boi? JAN BLECHARZ: Lęk biologiczny, a więc lęk o własne zdrowie i życie, jest czymś naturalnym, ale ludzie, którzy uprawiają sport o wysokim współczynniku ryzyka, a do tych sportów należą skoki narciarskie, muszą w sobie wytworzyć mechanizm blokowania tego stanu psychicznego.


  • Andrzej Lipczyński, Zjawisko chuligaństwa na stadionach świata w świetle różnych teorii

    Na temat fenomenu, jakim jest chuligaństwo napisano już wiele. Zjawisko to od dawna jest, szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu, przedmiotem rozważań psychologów, socjologów oraz etyków.