Forum dyskusyjne

RE: Cecha wszystkich seryjnych morderców

Autor: Visvitalis   Data: 2023-03-12, 11:48:18               

Wydaje mi się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
1. Nie znamy prawdy o inteligencji sprawców, bo testy IQ nie mają skali kłamstwa i nie mają przebadanej rzetelności i trafności w sytuacjach opiniowania sądowego, bo były stworzone w innym celu.
2. Potencjalni seryjni, którzy zostali złapani po pierwszym morderstwie nie są uwzględniani w źródłach. W ten sposób mamy sporo informacji o sprawcach z czasów, gdy nie było centralnych baz danych o odciskach ani testów DNA, a mało z czasów bardziej współczesnych.
3. Preferencja sprawcy: prostytutki czy mali chłopcy decydują o tym jak szybko są oni chwytani. Porwania małych chłopców bardziej elektryzują społeczeństwo niż zniknięcia dorosłych kobiet sprzedających usługi seksualne. Czyli tu o szybkości schwytania decyduje coś innego niż inteligencja sprawcy.
4. Sytuacja życiowa sprawcy (pracownik domu pogrzebowego, zoo, laboratorium chemicznego, właściciel ogromnej leśnej działki, czy informatyk mieszkajacy w bloku) decydują o tym jak łatwo jest pozbyć się dowodów, a co za tym idzie jak szybko będzie schwytany.
5. Aktualny poziom dofinansowania policji i ilość prowadzonych spraw wpływa na czas schwytania danego sprawcy, bez wzgledu na jego spryt.
6. Spryt i wynik w teście IQ to różne sprawy. W pomiarze IQ bierze się pod uwagę np zakres słownictwa i wiedzę o Darwinie.
7. Kwestia motywacji sprawcy i ścigających go osób czyli to o czym pisali tu już inni.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku