Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
 • Cecha wszystkich seryjnych morderców

  Autor: dawidiq150   Data: 2023-03-06, 13:22:09               Odpowiedz

  Stawiam dwa pytania;

  1. Czy seryjni mordercy mają bardzo wysoki iloraz inteligencji?

  2. Dlaczego w tej sprawie się kłamie?

  Swego czasu bardzo interesowałem się seryjnymi mordercami, przeczytałem "od deski, do deski" całą stronę internetową temu poświęconą. Oglądałem wiele filmików na youtube. I ciekawi mnie dlaczego okłamuje się co do inteligencji tych potworów w ludzkim ciele.
  Niemożliwe jest, by oni, którzy często przez miesiące a czasem nawet lata kpili sobie z organów ścigania posiadali inteligencję poniżej przeciętną.

  Zastanawia mnie dlaczego tak jest? Może, żeby nie siać strachu???

  Ma ktoś zdanie a ten temat?

  PS.
  Gdy złapano Teda Bundy'ego to jego sąsiedzi nie mogli uwierzyć, że tak sympatyczny człowiek był seryjnym mordercą.  • RE: Cecha wszystkich seryjnych morderców

   Autor: TresDiscret   Data: 2023-03-07, 17:32:35               Odpowiedz

   Kpili sobie, czy mieli szczęście?
   Oni tak bardzo inteligentni, czy prowadzący sprawę tak mało?
   A może zdecydowanie łatwiej wyprowadzać w pole, niż w tym polu drogę odnajdywać? Tak jak łatwiej zadać zagadkę, niż ją rozwiązać..

   Ludzie z takim "hobby" to najczęściej, jeśli nie zawsze, osobowości psychopatyczne. Jeszcze do niedawna sądzono, że z tym zaburzeniem wiąże się wysoką inteligencja. Jestem pewna,że nie musi. Inteligentni psychopaci raczej wspinają się po szczeblach korporacyjnej kariery, niż rujnują sobie życie za pomocą nieumiejętności zapanowania nad nienawiścią i popędami.  • RE: Cecha wszystkich seryjnych morderców

   Autor: pawalec   Data: 2023-03-08, 14:26:42               Odpowiedz

   Zdecydowanie skłaniam się do odpowiedzi poprzednika, to służby są bezsilne, łatwo jest znaleźć mordercę w środowisku ofiary, znaleźć powiązania, porównać ślady. Jeśli morderca jest przypadkowy, nie zostawi śladów, lub nie ma ich w bazie, to szansa na złapanie takiego jest znikoma.   • RE: Cecha wszystkich seryjnych morderców

    Autor: mimbla1   Data: 2023-03-08, 14:41:42               Odpowiedz

    A owszem...
    Jedni inteligentni są nad wyraz, inni wcale nie. O złapaniu zaś często decyduje coś zupełnie przypadkowego.
    Tacy super inteligentni i przemyślni to raczej w książkach są, nie w życiu.  • RE: Cecha wszystkich seryjnych morderców

   Autor: Visvitalis   Data: 2023-03-12, 11:48:18               Odpowiedz

   Wydaje mi się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
   1. Nie znamy prawdy o inteligencji sprawców, bo testy IQ nie mają skali kłamstwa i nie mają przebadanej rzetelności i trafności w sytuacjach opiniowania sądowego, bo były stworzone w innym celu.
   2. Potencjalni seryjni, którzy zostali złapani po pierwszym morderstwie nie są uwzględniani w źródłach. W ten sposób mamy sporo informacji o sprawcach z czasów, gdy nie było centralnych baz danych o odciskach ani testów DNA, a mało z czasów bardziej współczesnych.
   3. Preferencja sprawcy: prostytutki czy mali chłopcy decydują o tym jak szybko są oni chwytani. Porwania małych chłopców bardziej elektryzują społeczeństwo niż zniknięcia dorosłych kobiet sprzedających usługi seksualne. Czyli tu o szybkości schwytania decyduje coś innego niż inteligencja sprawcy.
   4. Sytuacja życiowa sprawcy (pracownik domu pogrzebowego, zoo, laboratorium chemicznego, właściciel ogromnej leśnej działki, czy informatyk mieszkajacy w bloku) decydują o tym jak łatwo jest pozbyć się dowodów, a co za tym idzie jak szybko będzie schwytany.
   5. Aktualny poziom dofinansowania policji i ilość prowadzonych spraw wpływa na czas schwytania danego sprawcy, bez wzgledu na jego spryt.
   6. Spryt i wynik w teście IQ to różne sprawy. W pomiarze IQ bierze się pod uwagę np zakres słownictwa i wiedzę o Darwinie.
   7. Kwestia motywacji sprawcy i ścigających go osób czyli to o czym pisali tu już inni.