Forum dyskusyjne

RE: Czym jest psychoterapia. Czego nikt ci nie powie

Autor: wloka   Data: 2022-06-07, 10:08:28               

A co takim osobom oferuje psychoterapia? Przecież psychoterapia nie potrafi przeciwdziałać samobójstwom. Jeden z filozofów powiedział, że to jest w zasadzie jedyny, realny cel psychoterapii, ale od 50 lat nic się w tym zakresie nie zmienia. No przecież mamy coraz więcej terapii, coraz więcej psychologów i coraz więcej samobójstw. Jakbyśmy mieli coraz więcej lekarzy od raka, to raczej ilośc nowotworów, albo przynajmniej śmierci z tego powodu by pewnie spadła. Tak się nie dziej w przypadku psychoterapii.

Myśli samobójcze też są możliwym skutkiem ubocznym psychoterapii.
Dzieje się to w wyniku mechanizmu dekompensacji( o ile nie pomyliłem), czyli klienta terapeuty jest przytłoczony zadaniami i niejako jego zasoby psychiczne się wyczerpują.

No ale to co napisałaś jest sednem mojego pierwszego posta. Ty po prostu chcesz wierzyć. Ta wiara poprawia ci samopoczucie. Ludzie chcą wierzyć, że można skonsumować komfort psychiczny. Jest on niejako nam przypisany z urzędy, a tylko złośliwość czynników zewnętrznych powoduje, że jest on zaburzany albo nam odbierany i chcemy wierzyć że są jacyś ludzie, którzy potrafią ten problem rozwiązać. Jakby to był techniczny problem do rozwiązania.

"Nie musisz mnie oszukiwać, sam się oszukam"-powiedzenie rosyjskie
"Świat jest oszukiwany, bo chce być oszukiwany"-powiedzenie rzymskie
"nikt nie oszuka cię tak, jak ty sam siebie"-powiedzenie Chińskie

Różne okresy, różne miejsca. Jedna i ta sama prawda o naturze ludzkiej.

I ty chcesz wierzyć, że psychoterapia przeciwdziała samobójstwom. To poczytaj na ten temat. Terapeuci nawet nie potrafią wytypować osób zagrożonych samobójstwem. Na tym polu psychoterapia i psychologia poniosły wielodekadową porażke...no ale ty chcesz wierzyć.

Odpowiedz


Sortuj:     Pokaż treść wszystkich wpisów w wątku