Forum dyskusyjne

Sortuj:     Pokaż same tytuły wpisów w wątku
  • Czym jest kognitywistyka?
    Przeczytaj komentowany artykuł

    Autor: Andrzej Porębski   Data: 2005-12-19, 19:29:40               Odpowiedz

    Moim wrażeniem jest,że za tą całą wręcz rokokową draperią kryje się pustka.
    Autor pomija przy świadomości etykę nierozerwalnie związaną ze świadomością.
    Etyka spełnia tutaj podstawową rolę,gdyż świadomość jest przede wszystkim władzą.Człowiek posiada niewielką świadomość i niewielką etykę,ale i tak jakże stosunkowo dużą posiadł władzę nad przyrodą,wliczając w to samego człowieka.
    Swiadomość jest rzeczywiście niezwykłą rzeczą dla gatunku.Daje gatunkowi byt indywidualny,jak z tym owocem z drzewa poznania dobra i zła,daje etykę i świadomość śmierci.Daje gatunkowi namiastkę bytu indywidualnego,pojedyńczego.
    Zapewme gatunek nie jest w stanie poszerzyć swojej świadomości,gdyż istnieje tutaj podstawowa zapora genetyczna prawa zachowania gatunku.Nie do pokonania jest też zapora etyczna,gdyż wbrew tym wszystkim,co chcieliby ludziom budować drogi tylko do kościoła,nawet najcnotliwszy kapłan skręci nieraz do burdelu.



    • Czym jest kognitywistyka?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Andrzej Porębski   Data: 2005-12-23, 16:30:41               Odpowiedz

      Podobno żaba widzi tylko ruch. Ciekawe ile człowiek więcej widzi od żaby. Jeżeli przyjmiemy, że ludzka cywilizacja,jest taką samą prawidowością jak rozwój ewolucyjny żab kumkających, a serial M jak miłość to toż samo, co wiosenny żabi rechocik. No cóż świadomość ta niby ludzka przedstawia się wtedy inaczej.
      Tak czy inaczej człowiek przewidywalny jest do bólu. Porusza się jedynie w schematach.Tak więc ta niby wolna wola, świadomość, to nic innego jak ludzka megalomania. Człowiek jest niczym więcej jak biologicznym komputerkiem.
      Dziwię się dlaczego jeszcze nie udało się Panu Profesorowi Duchowi stworzyć sztucznej inteligencji. Zapewne sam padł ofiarą ludzkiej megalomanii. Tak czy inaczej promienny uśmiech Profesora woła - nie bić, bo jestem w ciąży. No cóż może wreszcie coś urodzi.



    • RE: Czym jest kognitywistyka?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Andrzej Porębski   Data: 2005-12-23, 19:18:32               Odpowiedz

      No proszę proszę,jakie dwie zgrabne teoryjki swiadomości.Ba, obie zawierają 100 procent prawdy i sto procent nieprawdy.Dlaczego?Hm przedziwna jakaś ta swiadomość.
      Myślę,że podstawowym problemem kognitywistyki jest przedziwna struktura świadomośći.Mianowicie stawiamy pytania dopiero wtedy,gdy znamy na nie odpowiedzi.Nie wynika to bynajmniej z celowego działania.Otóż zapewne na poziomie niewerbalnym stwarzamy wyobrażenie,odczuwając je jako intuicję,po czym owo niewerbalne wyobrażenie opisujemy werbalnie.Za każdym razem więc odczuwamy je jako prawdziwe.Zapewne jest to to samo jak obserwacje UFO,gdy stawiamy świadomości pytania na które nie jest w stanie odpowiedzieć,podsuwa nam,nam prawdopodobne wyobrażenia.Tak obijamy sobie boki o niewidzialną granicę ludzkiego pojmowania rzeczywistości.



    • RE: Czym jest kognitywistyka?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: Andrzej Porębski   Data: 2005-12-24, 10:01:26               Odpowiedz

      Tak więc Drogi Profesorze musi się Pan zapytać o to,czego Pan nie wie.Kluczem jest pytanie,dla którego swiadomość nie ma odpowiedzi.Trzeba zapytać się o to czego się nie wie.Dotychczas pytał się Pan tylko o to, co Pan wie.Pytanie istnieje i szuka człowieka.
      Pytanie---Czym jesteśmy tożsami?



    • Umysł jako funkcja mózgu...
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: mariainga1   Data: 2010-09-04, 19:38:53               Odpowiedz

      Funkcja w szerokiej mierze nie zbadana jeszcze do końca. Artykuł jest tylko artykułem i jedynie może zarysować określone zagadnienia. Podoba mi się próba refleksji nad problematyką, wykorzystane tło psychologii i stawiane pytania na końcu artykułu. Treści pozwalają stworzyć ciekawe wyobrażenie o naszym wnętrzu, o świecie myśli, predyspozycji poznawczych, percepcji... Skłaniają również do refleksji i poszukiwania innych materiałów z zakresu tej dziedziny wiedzy, jaką jest kognitywistyka. Mam też uwagę do Andrzeja Porębskiego: proszę naucz się poprawnie stylistycznie i gramatycznie przekazywać myśli w wypowiedzi pisemnej, nie czynisz tego w ten sposób. Twoja argumentacja mnie bawi. To swego rodzaju psudofilozofia z elemetami pseudopsychologii.
      Andrzej na siłę chciał być kontrowersyjny - nie rozumiem jego intelektualnego zaangażowania, opartego tylko na zgorzkaniałej frustracji... Pozdrawiam innych, którzy wolą odkrywać to, co konstruktywne i wartościowe:-)



      • RE: Umysł jako funkcja mózgu...
        Przeczytaj komentowany artykuł

        Autor: impresja   Data: 2010-09-06, 17:42:55               Odpowiedz

        Nauka nie daje mądrości i zrozumienia?
        Ale daje władzę nad światem?
        A szczur w labiryncie już raczej zostanie głównym obiektem badań?
        No i wkrótce budowa sztucznych sieci neuronowych.
        Oczekuję na komputery obdarzone poczuciem humoru.
        -:).



    • RE: Czym jest kognitywistyka?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: impresja   Data: 2010-09-05, 12:49:05               Odpowiedz

      Z oczekiwaniem,że nauka zaprzestanie odmawiać nam komfortu,dobre.-:).
      Fakt,że umysł jest tylko funkcją mózgu,ale za to nie do końca jest poznany/zbadany.
      I to na nasze szczęście,moim zdaniem.
      I w dodatku badania nad umysłem są jednak na wysokim poziomie,ale to zwykłych zjadaczy chleba nie interesuje,a szkoda.
      Zresztą sama próba zrozumienia umysłu,to już sukces.
      Smutne tylko,że nie za mojego życia.
      I jeszcze te pytania o istnienie wolnej woli,to dopiero są kapitalne.
      Pan zapewne wie,że tego nie da się zbadać/wyjaśnić i to jest dobre.
      Dobre w takim sensie,że raczej nie zniknie poczucie tajemnicy istnienia.
      Artykuł dłuuuugaśny.
      Niebywale radosny.
      Warto do niego powrócić.
      Dziękuję.



    • czy telewizor wytwarza program TV?
      Przeczytaj komentowany artykuł

      Autor: mirro   Data: 2013-01-13, 15:28:23               Odpowiedz

      "nie wydaje się by metody neurofizjologiczne dały nam zrozumienie działania umysłu, tak jak badanie reakcji telewizora przy zniekształceniach sygnału i pomiary prądów powierzchniowych na obudowie niewiele nam powiedzą o jego konstrukcji. By zrozumieć działanie urządzenia technicznego musimy je zbudować od nowa. Modelowanie układu nerwowego daje nam taką możliwość."

      Jeżeli jednak ktoś wyjdzie z założenia, że to telewizor wytwarza program telewizyjny ukazujący się na ekranie, to raczej nie zbuduje go od nowa. Chyba, że kolejne nieudane próby skłonią go do zastanowienia się nad prawdziwością założeń.